Pražská rada odebrala náměstku Stropnickému další kompetence

Pražská rada dnes na návrh ČSSD odebrala náměstkovi primátorky Matěji Stropnickému (Trojkoalice/SZ) další kompetence. Tentokrát jde o Institut plánování a rozvoje (IPR), který zodpovídá za plánování výstavby ve městě, mimo jiné připravuje metropolitní plán. Koaliční krize se tak dostává do další fáze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Matěj Stropnický

Matěj Stropnický | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Informaci o odebrání Stropnického kompetencí potvrdil Českému rozhlasu náměstek Petr Dolínek, který podle zdrojů z jednání hlasování inicioval.

„Je to technická věc rady, není to věc politická,“ uvedl Dolínek. „Tím je to pro mě uzavřeno a je zbytečné kolem toho vést nějaké mediální tanečky,“ doplnil. Na další otázky odpovědět nechtěl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražská rada odebrala náměstku Stropnickému další kompetence. Matěj Stropnický reagoval na tento krok ve vysílání Radiožurnálu

Stropnický považuje krok koaličních partnerů za účelový, vidí za ním tlak developerů. Odkazuje při tom na neshody týkající se přípravy metropolitního plánu, který má regulovat výstavbu v Praze.

„Já pozoruji zasahování do mojí gesce už nějakou dobu, jsou to týdny, možná dokonce měsíce. Je to v oblasti územního plánování, samozřejmě ve spojitosti s tlaky developerů na co nejintenzivnější výstavbu,“ řekl Stropnický ve vysílání Radiožurnálu.

Pražští zelení podle předsedy Ondřeje Mirovského svolají krizové jednání. "Rozhodnutí rady je podle mého názoru na úrovni plivnutí do tváře koaličními partnerovi," uvedl Mirovský. Situace je podle něj "extrémně vážná".

"Odebírání kompetencí jednotlivým radním se nám rozhodně nelíbí a nesouhlasíme s ním," řekl ČTK radní Jan Wolf (Trojkoalice/KDU-ČSL). Podle něj takový postup neodpovídá koaliční dohodě.

ANO: Setrvání Stropnického v radě je neudržitelné

Nedávno radní na návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zbavili náměstka přípravy pražských stavebních předpisů. Gesci stejně jako dnes i tehdy převzala sama primátorka. ANO a ČSSD navíc požádaly Trojkoalici o výměnu Stropnického.

Podle dnešního usnesení zastupitelského klubu ANO Trojkoalice opakovaně nedodržuje koaliční smlouvu.

"Opakovaně se musíme zabývat nedodržováním platné koaliční smlouvy ze strany Trojkoalice, proto trváme na tom, což už jsme několikrát veřejně deklarovali, že situace Matěje Stropnického v radě je nadále neudržitelná. S tímto usnesení jdeme na jednání koalice," prohlásil předseda klubu Michal Hašek.

„Nevidím porušení ze strany Trojkoalice. Já naplňuji programové prohlášení nebo se o to alespoň snažím, zatímco na straně koaličních partnerů vidím pouze klacky pod nohy,“ reagoval Stropnický.

Jednání špiček pražské koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice se uskuteční ve čtvrtek.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme