Pražská rada ustoupila od arbitráže s majitelem opencard. Chce se soudit

Nová rada hlavního města na svém prvním zasedání rozhodla, že nezahájí arbitráž s firmou eMoney Services, která vlastní licenci k opencard. V arbitráži, o které rozhodlo minulé vedení Prahy, měly obě strany řešit spor o peníze. Praha totiž dluží společnosti za služby v minulosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opencard | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Podle primátorky Adriany Krnáčově z hnutí ANO chce Praha spor řešit u soudu:

„Domnívám se, že tyto spory by se měly řešit standardně soudní cestou. Arbitráž není úplně jednoznačným a nejlepším způsobem, jak bychom řešili právě tento případ.“

Město má podle ní znalecký posudek, podle něhož je suma požadovaná firmou značně nadsazená a město by mělo počkat na rozhodnutí soudu. Soudní proces je údajně výhodnější. S EMS chce město dále jednat.

Podle bývalého primátora Tomáše Hudečka je arbitráž levnější a rychlejší než klasický soudní řízení. Rozhodnutí nové rady ale respektuje.

Původně vznikly závazky Prahy vůči firmě Haguess, která byla dříve majitelem projektu. Před časem jej převzal nový majitel, společnost EMS.

„Měli jsme tenkrát za to, i vzhledem k množství problémů, které Praha měla, že je mnohem lepší to řešit spíše tou rychlejší cestou. Na druhou stranu je to politické rozhodnutí a současná rada na to má jiný názor,“ uvedl.

Schválení rozhodčí smlouvy bývalou radou mělo umožnit zahájení arbitráže ohledně části dluhů za licence ke kartám opencard za 34 milionů korun. Celkem EMS požaduje až 170 milionů.

„My počkáme na schůzku s paní primátorkou a novým vedením Prahy, pak se rozhodneme, co dál. Jsme připraveni jednat o řešení,“ reagoval mluvčí EMS Martin Opatrný.

Firma na město již podala žalobu.

Kauza opencard | Foto: Český rozhlas

ČTK, Veronika Jošková Štefanová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme