Pražská Trojkoalice stojí za náměstkem Stropnickým. Proti ANO a ČSSD vystoupí jednotně

Trojkoalice z pražského magistrátu stojí za svým náměstkem Matějem Stropnickým. Na podvečerní jednání s tím přišli zástupci ze Strany zelených, lidovců i Starostů a nezávislých. Odchod Stropnického požadují zbylí dva koaliční partneři, kteří spolu s Trojkoalicí vládnou pražskému magistrátu, tedy hnutí ANO a ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský radní Matěj Stropnický (Trojkoalice)

Pražský radní Matěj Stropnický (Trojkoalice) | Foto: Filip Jandourek

Že budou partneři z Trojkoalice stát při sobě, potvrdil před začátkem jednání lidovecký radní Jan Wolf. Podle jeho kolegyně Jany Plamínkové za Starosty a nezávislé nemá s prací náměstka problém ani zastupitelský klub STANu.

Pokud tedy Stropnického bude někdo odvolávat, bude to pouze jeho domovská Strana zelených. Ta se ale k takovému kroku nechystá. Zelení sice mají po trojkoaliční schůzce ještě vlastní jednání, ale tam by se prý personálie už řešit neměly.

Spor v koalici rozpoutalo před dvěma týdny na hlasování o pražských stavebních předpisech. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) předložila svůj návrh předpisů a zároveň nechala schválit odebrání kompetencí týkajících se tvorby pražských stavebních předpisů právě Stropnickému.

Část pražské koalice pak minulý týden vznesla požadavek na sesazení náměstka primátorky. Nepřímo tím dokonce podmínila další existenci spolupráce. Stropnickému ANO a ČSSD vytýkají mediální výstupy.

Trojkoalici, kterou ve vedení Prahy tvoří Starostové a nezávislí, Strana zelených a KDU-ČSL, si na rozhodnutí vzala dva týdny. O nové situaci dnes poprvé jednalo jak vedení Trojkoalice, tak pražských zelených. Matěj Stropnický neočekává, že by výzvu k jeho odstoupení přijali.

„Já se budu řídit rozhodnutím zastupitelského klubu Trojkoalice tak jako doposud, takže počkám na jednání klubu. V tuhle chvíli o tom neuvažuju. Myslím si, že taková výzva je velmi nepravděpodobná a skládat mandát v zastupitelstvu nebudu v žádném případě,“ uvedl Stropnický.

Hnutí ANO, které v Praze vyhrálo volby, má s ČSSD a Trojkoalicí v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů.

ČRo, Veronika Neprašová, Zdeněk Vesecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme