Pražská záchranka se omezení přesčasů nebojí, týkat se bude jenom několika lidí

Některé záchranky se bojí, že jejich lékaři nebudou moci sloužit tolik přesčasů jako doposud. Už teď mají doktorů málo a od příštího roku by se to mohlo zhoršit. Strach mají hlavně záchranné služby v regionech, v Praze je však situace jiná a omezení se bude týkat jen několika zaměstnanců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopravní nehoda v Praze 9, resp. srážka osobního auta s tramvají | Foto: Věra Luptáková

Pražská záchranná služba má teď přes 40 lékařů. Na přesčasy jsou zvyklí, od příštího roku ale asi budou moci odsloužit jenom 416 hodin ročně navíc. Podle ředitele Zdeňka Schwarze to – na rozdíl od některých regionů – potíže nepřinese.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci pražské záchranné služby na omezení přesčasů zjišťovala Lenka Jansová

„Nás se tento problém vlastně nebude týkat. My v tom režimu jedeme už teď, takže pro nás to nebude tak výrazná změna, jako pro některé kolegy v jiných krajích. Bude se to týkat jenom několika jedinců, kteří pracují sami dobrovolně navíc nad tento limit na základě výjimky, která je zatím platná,“ vysvětluje Schwarz.

Stále ale pražské záchranné službě chybí tři až pět doktorů. Důvodem je i náročnost práce. „Nasazení přístrojů, podání léků, zajištění životního vstupu, umělá plicní ventilace a tak dále. To všechno probíhá zhruba deset patnáct minut, po dvaceti minutách voláme na cílové pracoviště, kam pacienta budeme předávat,“ popisuje standardní zásah lékař Tomáš Garnol.

Záchranky musí až o polovinu omezit přesčasy lékařů, v terénu jich může být méně

Číst článek

Ministerstvo zdravotnictví o problémech s přesčasy na záchrankách ví a řeší ho. „Uvidíme. Předpokládám, že v průběhu května, eventuálně června, dojdeme k nějakému závěru a sumarizaci dat,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Počty lékařů a posádek na záchranných službách v ČR | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme