Pražská zoo musí odstranit obrázky, které se podobají práci výtvarníka Cihláře

Pražská zoologická zahrada musí ze svého areálu stáhnout obrázky, které se podobají grafickému stylu malíře Michala Cihláře. Zoo se navíc musí výtvarníkovi omluvit dopisem a omluvu musí na rok zveřejnit i na svých webových stránkách. Rozsudek není pravomocný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavilón gaviálů v pražské zoo byl vybudován v roce 2007 a nese název Čambal – po indické rezervaci, kde tito krokodýli žijí | Foto: Pavel Ullmann

Spolupráce mezi Michalem Cihlářem a pražskou zoo trvala celkem devět let. V roce 2006 ji výtvarník ukončil. Poté podal na zahradu několik žalob.

Zahrada si po jeho odchodu vybrala jako nového tvůrce reklamní kampaně Vladimíra Veselého. Podle Cihláře tím chtěla vytvořit dojem, že se v zoo nadále používají jeho díla.

"Soud je toho závěru, že výtvarnou koncepci vytvořil žalobce, a nikoliv žalovaný," uvedla při zdůvodnění rozsudku soudkyně Zuzana Čížková.

Veselého díla kritizovali kvůli podobnosti s Cihlářovými i někteří odborníci. Zoo ale výtvarníka hájila tím, že používá perokresbu, zatímco Cihlář linoryt.

Spor nekončí, zoo se odvolá

Zatímco právní zástupce malíře Richard Pecha je s verdiktem soudu spokojený, zahrada se podle mluvčí Jany Jirtové proti verdiktu odvolá.

„Žalobu považujeme za zcela nedůvodnou. Vývoj komunikačního a vizuálního stylu Zoo Praha je dlouhodobý proces a rozhodně jej netvořil jediný člověk. Podle nás jde tedy o spor mezi autorským dílem a užitou a užitou grafikou,“ řekla Jirtová Českému rozhlasu.

Cihlář byl i autorem známého loga zoo s koněm Převalského. Soudy mu v minulosti daly za pravdu v tom, že zahrada logo nesmí používat. Smlouvu mezi umělcem a zahradou prohlásily za neplatnou, protože neodpovídala někdejšímu autorskému zákonu.

Loga ZOO Praha od r. 1998 | Foto: Český rozhlas

ČTK, Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme