Pražské jarní cyklojízdy se přes nepřízeň počasí účastnilo na 1500 cyklistů

Cyklistické zvonky nahradily odpoledne v centru Prahy zvuk motorů. Ve tři hodiny odpoledne z Náměstí Jiřího z Poděbrad odstartovala letošní jarní cyklojízda. I když počasí cyklistice dvakrát nepřálo, do pražských ulic vyjelo na patnáct set lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarní cyklojízda Prahou | Foto: Tomáš Vodňanský

Mezi cyklisty jely i unikátní kousky, třeba vysoké kolo, monokolo i dvojkolo, ale třeba také bicykl v úpravě chopper, nebo cosi, co jeho majitel popsal jako surfovací kolo, které mělo místo přední galusky čtyři malá kolečka.

„Smyslem celé akce je upozornit na to, jak málo pozornosti je věnováno poptávce po veřejném prostoru, který by umožňoval svobodný pohyb ve městě. Není to tak, že bychom například jeli proti automobilistům, protože Auto*Mat například prosazuje i rozumné používání aut. Důležité je ale ve městě to ‚rozumné‘,“vysvětluje za pořadatele z iniciativy Auto*Mat Václav Mucala, proč se cyklojízdy pořádají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O letošní pražské jarní cyklojízdě mluvila na Radiožurnálu Veronika Neprašová

Bicykl za auto mění každým rokem stále víc obyvatel metropole. Podle posledního průzkumu, který si nechal zpracovat magistrát, se jejich počet za poslední dva roky dokonce zdvojnásobil, takže pravidelně používá kolo jako dopravní prostředek na 120 tisíc Pražanů.

Na druhou stranu se nárůst aktivních cyklistů začíná zpomalovat. Podle odborníků je to kvůli negativním zkušenostem, které lidé mají s výstavbou předražených a nesmyslně umístěných cyklostezek.

Ostatně totéž potvrzuje i jeden z nejstarších účastníků cyklojízdy, čtyřiaosmdesátiletý a neuvěřitelně vitální důchodce:

„Ty cyklostezky vedou odnikud nikam. Vždy je deset kilometrů cyklostezka a pak musím přemýšlet, jak se dostat ven. Doufám, že se ještě dožiji toho, že to Praha nějak dokončí.“

Dnešní pražská cyklojízda chtěla upozornit také na kampaň ‚Do práce na kole‘, kterou iniciativa Auto*Mat pořádá už po třetí.

Jde o to, aby co nejvíc lidí vyměnilo při cestě do a z práce auto právě za kolo a udělalo tak něco nejen pro své vlastní zdraví, ale i pro ovzduší ve městě. Do akce se můžou hlásit pracovní týmy z celé republiky, které budou po celý květen jezdit do práce na kole. Na konci měsíce si pak sečtou, kolik kilometrů takhle dohromady najezdily a ten s nejvyšším počtem se stane letošním vítězem. V Praze tak během května můžete v pedálech potkat třeba primátora nebo velvyslance Spojených států.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme