Pražské Klementinum chrání pytle s pískem. Kolem knihovny je rovnali hasiči i dobrovolníci

Praha se celou noc připravovala na finální nápor vody. Ve městě vyrostly protipovodňové zábrany, které mají ochránit metropoli před větším množstvím vody ve Vltavě, než se původně čekalo. Hasiči na mnoha místech nanášeli pytle s pískem, někdy i za asistence dobrovolníků, jako například u Národní knihovny v Klementinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní knihovnu - budovu Klementina chrání pytle s pískem | Foto: Miloslav Hamřík

Kulminovat má Vltava podle aktuálních předpovědí v průběhu úterního rána. V rámci příprav na finální povodňový úder se ve městě stavěly mobilní zábrany.

Hasiči kromě toho navezli na některá místa pytle s pískem. Na pomoc jim přispěchali dobrovolníci, kteří pytle vykládali z aut a rovnali tam, kde to bylo potřeba.

Kolem Klementina je naskládali do zhruba metrové výšky. Zvlášť pečlivě se musely zajistit okna, která vedou do klementinského sklepení.

„Skontaktovali jsme se přes internet s kamarády. Přihlásili jsme se do dobrovolnické služby, pak jsme si dávali akorát vědět, kde se něco děje,“ popsal jeden z dobrovolníků.

Na místě pomáhali i zaměstnanci Národní knihovny. „Přišla jsem, protože se cítím zodpovědná za Klementinum,“ uvedla žena, která v Klementinu pracuje. Knihovna s předstihem vyklidila knižní fondy ze sklepení do vyšších pater.

POVODNĚ ONLINE: Vodohospodáři upouštějí přehrady. Mělník připravuje evakuaci

Číst článek

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme