Pražské restaurace odstranily z předzahrádek podesty. Zakázali je památkáři

Restaurační předzahrádky v památkové rezervaci v centru Prahy vypadají od začátku dubna jinak - zmizely mimo jiného takzvané podesty, tedy zvýšené dřevěné podlahy. Památkáři je totiž zakázali. Provozovatelé se novým pravidlům museli přizpůsobit, jinak by jim hrozila pokuta a ukončení činnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předzahrádka (ilustrační foto). | Foto: Fotobanka Stock.xchng

„Změna to je, ale myslím si, že ve finále to bez nich vypadá líp,“ soudí Milan Lacl, manažer čtyř restaurací na Staroměstském náměstí.

Návštěvníci už venku také nemohou například sledovat sportovní přenosy - televizní plazmy restauratéři letos instalovat nesmí. I provozní další restaurace Jaroslav Brejl změny respektuje. Podle něj žádné větší náklady nová pravidla neznamenala.

„Hosté jsou v pohodě, protože ty změny nejsou vidět. Kdyby nám ale někdo zakázal markýzu, tak to pocítí, protože na ně bude pršet,“ poznamenává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Lída Křesťanová v centru Prahy zjišťovala, jak provozovatelé restaurací reagují na změny, o kterých rozhodli památkáři

Z restauračních předzahrádek v památkové rezervaci museli provozovatelé kromě dřevěných podest odstranit třeba i plastový nábytek nebo výčepní pulty. Pokud nová pravidla restaurace nedodrží, bude jim hrozit konec činnosti.

„Chceme celkově kultivovat estetický výraz těchto zahrádek, které jsou v památkové rezervaci UNESCO,“ vysvětluje ředitel odboru památkové péče magistrátu Jiří Skalický. S výraznějšími kontrolami podle něj začnou památkáři ale až v květnu.

Nejvíce restauračních předzahrádek v centru je v památkové zóně v Praze 1. Podle starosty první městské části Oldřicha Lomeckého úřady musí jejich vzhled regulovat a zároveň kontrolovat dodržování nastolených pravidel.

„Umístění, velikost, provozní dobu - to jsou všechno věci, které jsou v kompetenci naší městské části. Na to máme vlastní kontrolní odbor, který se je schopen dodržování pravidel vynutit,“ říká.

Radnice Prahy 1 letos podobně jako v minulých letech dostala přibližně 400 žádostí o povolení předzahrádky, zhruba polovina restauratérů podmínky splnila. Na poplatcích Praha 1 ročně vybere přes 70 milionů korun. Nájem je v některých místech více než sto korun denně za jeden metr čtvereční a patří k nejvyšším v Evropě.

Lída Křesťanová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme