Pražské služby začnou odvážet vánoční stromky. Lidé by je měli odkládat vedle popelnic

V Praze po neděli začne velký úklid vánočních stromků, který potrvá až do poloviny února. Pražské služby očekávají, že jich letos z metropole odvezou stejné množství jako loni - tedy více než 300 tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdobení vánočních stromečků | Foto: Tomáš Hajnyš

Pražské služby začaly s velkým povánočním úklidem už 25. prosince. Podle mluvčího Juliana Záhorovského se zatím odvážel především odpad, který lidem zbyl po Štědrém dni a novoročních oslavách.

„Zhruba jsme odvezli kolem šesti tisíc tun směsného komunálního odpadu. Vánoční stromky ještě nevíme, u těch očekáváme největší boom teď po víkendu, po Třech králích. Očekáváme číslo podobné jako minulý rok, tedy okolo 300 tisíc odvezených vánočních stromků," upřesnil Záhorovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kam se mají vyhazovat vánoční stromky, zjišťovala redaktorka Magdaléna Medková

Právě svátek tříkrálový je podle tradice dnem, kdy bychom měli stromek odstrojit a vynést z našich domácností. Rozhodně ale není dobré ho dávat do popelnic nebo kontejnerů. Stromek totiž svým objemem výrazně zmenší kapacitu nádoby.

„Nejlepší je samozřejmě odstrojený stromek odložit vedle nádoby na směsný komunální odpad, a ne do ní, protože tím se sníží kapacita nádoby a nezbude místo na směsný odpad z domu nebo činžovního baráku. Stromek bychom neměli dávat ani do lesa, protože na něm zůstávají různé háčky, ozdoby a tak. Kdyby to zvířata pozřela, mohla by následně uhynout," doplnil Záhorovský.

Velký vánoční strom půjde do zoo

To ostatně potvrzuje i mluvčí pražské zoologické zahrady Michal Šťastný: „Odstrojené stromečky od lidí bohužel nemůžeme využívat, protože i při sebevětší snaze se může stát to, že někdo zapomene například na malý háček nebo kousek ozdobného řetězu, zkrátka něco, co by zvířatům mohlo udělat velký problém, či je dokonce ohrozit na životě.“

Odložené stromky proto končí ve spalovnách nebo se štěpkují a jsou převáženy do kompostu. Pražské služby mají k tomuto účelu vyhrazeny dvě sběrny v Praze 6. „Tam za nimi, když to velmi zjednoduším, dorazí taková drtička, která stromky nadrtí a naskládá do kontejnerů, který poté odvezeme do spalovny," dodal Záhorovský.

Jedinou výjimkou bude letos velký vánoční strom ze Staroměstského náměstí. Jeho větve využije pražská zoologická zahrada jako krmivo například pro slony či bizony. Z kmene pak štěpkovací stroj vytvoří podestýlkový materiál.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme