Pražské záchrance chybí lékaři, o práci v sanitce prý není zájem

Pražská záchranná služba se dlouhodobě potýká s nedostatkem lékařů. Do budoucna podle jejího ředitele Zdeňka Schwarze dokonce hrozí, že – tak jako je tomu v řadě jiných krajů České republiky – lékař do sanitky nasedne jen v těch nejnutnějších případech. Nepříznivou situaci podle očekávání záchranářů ještě více zkomplikuje plánované zrušení výjimky na množství odsloužených přesčasových hodin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanitka, sanitní vůz (ilustrační foto)

Sanitka, sanitní vůz (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Na 130 tisíc výjezdů a kolem 100 tisíc ošetřených pacientů. To musí zvládnout pražská záchranná služba s asi 50 lékaři za jeden rok.

„Máme cca 50 lékařů, a těch kmenových, těch, kteří jsou vyloženě lékaři záchranné služby, máme 35. Ti ostatní jsou lékaři, kteří tady mají nějaké krátké úvazky, kteří zde pracují třeba jen jednu, dvě nebo pět služeb měsíčně,“ říká ředitel Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy Zdeněk Schwarz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Evelyna Kulíšová

Už tak velký nápor práce bude podle něj zřejmě muset v blízké budoucnosti řešit čím dál méně doktorů.

„V současné době všechny záchranky ztrácí lékaře, protože odcházejí do nemocnic, odcházejí do zahraničí anebo nepřichází nová krev z těch důvodů, že jsou na trhu lepší nebo lukrativnější, atraktivnější obory,“ podotýká Schwarz.

Další lékaři pak ze záchranky odcházejí do důchodu a není, kdo by je nahradil. Podle Schwarze má totiž řada úzce specializovaných lékařů z urgentní medicíny jisté obavy kvůli agresi pacientů, práci v náročném terénu i kvůli rychlému rozhodování, kdy jedna chyba může znamenat smrt člověka.

Podobně to vidí i někteří mladí medici. „Řekl bych, že je tam strach z těch lidí, kteří jsou nevyzpytatelní,“ svěřil se v malé anketě mezi studenty pražské medicíny jeden z nich.

„Já nevím, myslím, že by to nebylo nic pro mě. Asi bych se spíš bála toho stresu a pořád pracovat pod tlakem,“ připojuje se medička.

Lékaři, nebo paramedici?

Právě u těchto studentů však vidí Schwarz možnou budoucnost záchranky. Rád by navázal spolupráci s lékařskými fakultami tak, aby nadšenci z řad mediků dostali možnost získat praxi přímo v sanitkách a do budoucna pak jako lékaři u záchranné služby zůstali natrvalo.

Pokud se totiž trend neobrátí, bude se muset najít jiné řešení – například v paramedickém systému, který funguje v řadě evropských zemí.

„Bude třeba jeden lékař na celou Prahu, který je pro ty nejzávažnější stavy nebo pro velká hromadná neštěstí. On tam bude jako zdravotnický manažer. Bude paramedický systém, který je horší než lékařský systém. Protože dneska je 15 až 20 prcent případů, kdy je nutná přítomnost lékaře. Bude tam sice paramedik neboli záchranář, který má kvalifikaci, ale není to doktor, a to je ta katastrofa, že to může někdo odnést svým zdravím nebo životem,“ varuje Schwarz.

Další komplikaci pro záchranku podle něj znamená i plánovaná změna zákona. Podle evropské směrnice totiž od nového roku přestane platit pro české lékaře výjimka na počty odsloužených přesčasů.

Záchrankám po celé republice tak přibude starostí s obsazováním služeb a je možné, že mnohem častěji lékaři v sanitkách nevyjedou vůbec.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme