Pražskou koalici ohrožuje spor o územní plán

Pražskou koalici destabilizují neshody kvůli územnímu plánu. Jeho přípravu mělo zastupitelstvo zastavit už minulý čtvrtek. Členové ODS ale na poslední chvíli couvli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škodův palác, Magistrát Hl. m. Prahy | Foto: Filip Jandourek

Koncem dubna se na pražském magistrátu našly takzvané „modré desky" obsahující zápisy rozhovorů a schůzek, na jejichž základě docházelo v územním plánu k podezřelým změnám, zřejmě díky korupci. Na základě odhalení desek byl před osmi dny schválen záměr na vytvoření nového Metropolitního územního plánu, který má být vypracován do roku 2015.

Den před schvalováním v zastupitelstvu však přišel dopis zaslaný ministerstvem pro místní rozvoj, který postup magistrátu zpochybňuje a označuje ho za protiprávní. ODS proto od přípravy plánu ustoupila.

Iniciátor změny, náměstek primátora Tomáš Hudeček z TOP 09 uvedl, že dopis je zřejmě iniciativou náměstka ministra pro místní rozvoj Miroslava Kalouse: "Dopis velmi neprofesionálně a nestandardně zasahuje do rozhodování samosprávy. Podle mých informací o něm ministr pro místní rozvoj nevěděl."

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách v pražském korupčním plánu hovořil První náměstek pražského primátora a radní pro městský rozvoj Tomáš Hudeček a Martin Fadrný z nevládní organizace Ekologický právní servis

Za dopisem podle Hudečka mohou stát tlaky některých pražských kmotrů:

„Uvidíme, jestli nadále bude schopnost se v tomto s naším koaličním partnerem zkonsolidovat ještě k nějakému útoku proti kmotrům. V případě, že by došlo k nějakému opět významnému rozpornému jednání, tak by to vyvolalo vážné koaliční problémy.“

Hudeček však doufá, že ze strany ODS jde pouze o dočasnou "blokaci" a že se zastupitelům podaří najít společnou řeč na mimořádné schůzi, která se bude konat příští týden.

Metropolitní plán má mít jasnou a jednoduchou metodiku, která bude přesně definovat zodpovědnost osob, které rozhodují o změnách v územním plánu. Rozhodnutí navíc budou transparentně kontrolovatelná. Tento postup schvaluje i Martin Fadrný z nevládní organizace Ekologický právní servis:

Je třeba definovat veřejný zájem

"Je potřeba obecně kvalitnější právní rámec, především přesnější určení pravidel odpovědnosti pro úředníky, kteří mají v plánu hájit veřejné zájmy. Města by měla dbát na vznik závazných a kvalitních konceptů, definovat, co je veřejný zájem. Schvalovací proces musí být průhledný a s účastí veřejnosti," řekl Fadrný.

Tomáš Hudeček vysvětlil, že úprava územního plánu většinou znamené navýšení koeficientu takzvané podlažní plochy, tedy například zvýšení počtu pater, která mohou být na daném pozemku postavena.

"Tyto úpravy zhodnocují cenu pozemku. Zcela běžnou praxí je, že někdo koupí pozemek, který má v danou dobu nějaké maximální využití, a následně dochází ke snaze investora zvýšit cenu pozemku třeba navýšením množství betonu, které tam lze prostavět, což se děje touto úpravou," dodal Hudeček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Hudeček byl hostem také v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Upozornil také, že předchozí takzvané 'úpravy' územního plánu připravily Prahu v letech 2005 až 2010 o asi 2,7 miliardy korun. Jde o výsledek posledního kvalifikovaného odhadu. Tyto peníze prý skončily v šedé ekonomice u soukromých osob, které jsou nedohledatelné, protože investoři tuto informaci nesdělí.

V celostátním měřítku zmizí ročně podle odhadů NERVu či Transparency International desítky miliard korun.

Metropolitní plán má podle Hudečka velkou podporu u odborné i laické veřejnosti. "Troufl bych si skoro dát rovnítko k tomu, že kdo nepodporuje tuto změnu, podporuje korupci," řekl.

Opozice se změnou nesouhlasí

Opozice proti vytvoření Metropolitního územního plánu protestuje, tvrdí, že harmonogram do roku 2015 není realistický. Přípravy původního nového územního plánu už podle ní stály spoustu peněz a také hrozí žaloby na hlavní město ze strany majitelů pozemků a bohatých developerů. Tyto námitky Hudeček odmítl:

"Není to realistické z pohledu běžného (ne)fungování státní správy. Ale pokud toho vnese prvky ze soukromé sféry - tedy dohled, tlak a motivaci, nebude problém to stihnout."

Martin Fadrný navíc soudí, že věci se začínají konečně trochu měnit k lepšímu. "Začíná se to hýbat, trochu se začíná drobit systém ovládající města i vysokou politiku. Čím dál víc lidí korupci oznamuje. Naši partneři na lokální i státní úrovni spolu čím dál víc spolupracují. Pokud lidé budou společně pracovat na prosazování změn, pak se to pohne," myslí si Fadrný.

Veronika Sedláčková, Anna Königsmarková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme