Pražský Dopravní podnik je veřejná instituce, musí žadatelům poskytovat informace i smlouvy

Firma vyřazená za zvláštních okolností z výběrového řízení na úklid prostor metra za 1,2 miliardy korun, chtěla po pražském Dopravním podniku poskytnout smlouvu, kterou uzavřel s vítězem zakázky. Pražský dopravce to ale odmítnul s tím, že není veřejnou institucí a že smlouvy poskytovat nemusí. Ve sporu dnes po třech letech rozhodnul pražský městský soud, tak, že Dopravní podnik neměl pravdu – veřejnou institucí je a musí tak poskytovat informace i smlouvy tomu, kdo si o ně zažádá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní podnik hlavního města Prahy. Ilustrační foto

Dopravní podnik hlavního města Prahy. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Předsedkyně senátu Naděžda Řeháková shrnula, z čeho soud vycházel. „Vycházel z judikatury Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu i Městského soudu v Praze, kdy shledal, že Dopravní podnik je povinnou osobou, protože má povahu znaků veřejné instituce. Soud vycházel i z účelu, pro který byl Dopravní podnik zřízen, to jest účel veřejně prospěšných a celospolečenských potřeb v dopravě,“ vysvětlila Řeháková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu kolem pražského Dopravního podniku sledoval a sleduje Petr Sehnoutka

Jde vlastně už o druhý rozsudek. Městský soud v prosinci 2009 rozhodl, že Dopravní podnik je veřejnou osobou a má žadateli - protikorupční organizaci Oživení - poskytnout jí požadované smlouvy. Tento první rozsudek Dopravní podnik sice přijal, ale informace za rok a půl stejně neposkytnul, takže na něj nyní Oživení podalo návrh na exekuci.

Zarážející ale je, že přestože se jednou Dopravní podnik nechá odsoudit tak, že veřejnou institucí je, tak během dnešního soudu znovu právník dopravce argumentoval, že veřejnou institucí není.

Dnešní spor se týkal tendru z roku 2008, ale ta zakázka je vlastně aktuální dodnes. Dopravní podnik hledal firmu na úklid metra. Přihlásili se tři uchazeči, nejdražší nabídka dosáhla až 1,2 miliardy korun na čtyři roky. Dopravní podnik nakonec tendr oficiálně zrušil. Jenže zároveň se proti zrušení jeden z účastníků a nebyl to ten nejlevnější, odvolal.

Dopravní podnik jeho námitku přijal a i když soutěž už v tu chvíli byla zrušená, přesto s ním uzavřel smlouvu za onu více než miliardu. Kauzu řešila také protikorupční policie. Antimonopolní úřad za to dal Dopravnímu podniku pokutu 800 tisíc korun, ta ale dosud nenabyla právní moci.

Dnešní soud byl o tom, že neúspěšný uchazeč chtěl od Dopravního podniku vidět smlouvy uzavřené s vítězem této zakázky. To ale Dopravní podnik odmítal. Nyní by je buď měl poskytnout, nebo si bude muset podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Petr Sehnoutka, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme