Pražský magistrát kritizuje hospodaření svého symfonického orchestru

Pražští symfonici mají před sebou důležitý týden. Zatímco hráči se chystají na dva koncerty české klasiky, jejich ředitel bude na pražském magistrátu vysvětlovat, jestli průhledně hospodaří. Zastupitelům se nelíbí, že přední český orchestr neumí efektivně využít veřejné dotace. Praha chce proto vybrat zřejmě už v červnu nový management.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dirigent

dirigent | Foto: Fotobanka stock.xchng

Vedle České filharmonie se Pražští symfonici řadí k nejlepším hudebním tělesům v Česku. I přes úspěchy na domácí i zahraničí scéně ale sklízejí kritiku. Jejich výkonu netleskají pražští zastupitelé, kteří už kvůli špatnému hospodaření žádají výměnu ředitele.

Příliš se podle členky kulturního výboru Ludmily Štvánové orchestr nestará o propagaci a nehledá sponzory. S ročním, osmdesátimilionovým rozpočtem od města a stomilionovým obratem prý nemůže vystačit - a je to tak znát na kvalitě:

„Dneska, bohužel, se šetří, ale oni mají rozpočet relativně stejný už nějakou dobu. A obávám se, že nemůžou vyjít. Tam prostě jsou ty sponzorské peníze zapotřebí. A je zapotřebí takového manažera, který ty peníze dokáže sehnat.“

Koncertní jednatelství

Praha také kritizuje, že orchestr část svých peněz dává svému koncertnímu jednatelství. Tedy agentuře, která kromě vystoupení pro školy, pořádá i koncerty komorní hudby pro jiné hudební soubory. Magistrátní peníze se tak podle zastupitelů mnohdy vyvádějí mimo symfonický orchestr.

„Je to v pořádku, že koncertní jednatelství existuje, protože jest zapotřebí takových koncertů, jako jsou jednotlivé klavírní recitály nebo nástrojové recitály obecně. Ale nemůže to být tak, že peníze, které dává pražská radnice do FOKu, jdou do tohoto druhého byznysu,“ míní Štvánová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kritice magistrátu směrem k Symfonickému orchestru hl. m. Prahy FOK se věnovala reportérka Petra Benešová

Ředitel orchestru Ilja Šmíd ale takovou kritiku odmítá. Agentura funguje už řadu let a z rozpočtu dostane zhruba jen dva miliony korun:

„Tu dotaci dostává instituce, která zřizuje dva subjekty. Samozřejmě, že většina dotace jde na mzdové prostředky orchestru. Tam je mzdový limit kolem 43 milionů, a to je zásadní část dotace. Ale vemte si, že instituce má 139 zaměstnanců, že velká část jde na pronájmy, musíme dělat propagaci, velká část kolem 10 až 15milionů jde na honoráře zahraničních umělců.“

Podle něj je celkový rozpočet naopak v posledních letech v plusu:

„Myslím si, že se nemůže hospodaření posuzovat podle toho, jestli jeden rok máte více, nebo méně diváků. Hospodaření se přeci posuzuje na základě roční uzávěrky celoroční. A musím říci, že za těch 6 let, co v FOK působím, jsme ji vždycky měli kladnou.“

Radnice a vstupenky

Radní pro kulturu Václav Novotný ale tvrdí, že město doplácí příliš na jednotlivé vstupenky:

„Jestliže symfonická orchestr má dotaci 80 milionů, mlčky jsme předpokládali, že těch 80 milionů se vztahuje k 31 tisícům návštěvníkům vlastních koncertů a že z toho vlastně vyplývá, že jeden návštěvník vyjde nákladově asi na 2600 korun. A jestliže obvyklá cena vstupenky je 200 korun, tak z toho vlastně vyplývá, že dotace na jednoho návštěvníka je 2400 korun, a to je nepoměrné.“

Nelze podle něj do příspěvku na vstupenku počítat i diváky z komorních řad. Podle Novotného jsou dotace na lístky u České filharmonie zhruba o polovinu levnější. Symfonici ale mají k hospodaření magistrátu také výhrady.

Noty | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Orchestr sídlí v Obecním domě, který také vlastní Praha. Soubor ale tady platí mnohamilionový roční nájem. Paradoxně tedy peníze od města opět kolečkem dotečou do jeho pokladny. Město slibuje nápravu, dodává zastupitelka Štvánová:

„Podle mne trochu zbytečný tok peněz. Ale na to máme experty, kteří nám to vyřeší, tyto ekonomické vzájemné vztahy.“

Výběrové řízení na nové vedení orchestru by mohlo být zřejmě už v červnu.

Milan Kopp, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme