Pražským hasičům pomáhá Cobra. Řeže vodou a chladí i rozpálenou ocel

Je to jen několik dní, co velký požár zachvátil činžovní dům v Sochorské ulici v Praze 7. Shořela při něm celá střecha a poškozený byl i rekonstruovaný byt těsně pod ní. Plameny se ale pražským hasičům podařilo zkrotit poměrně rychle. Velkou zásluhu na tom měla i speciální švédská pomůcka, vysokotlaké řezací a hasící zařízení Cobra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V centru Prahy se zřítilo schodiště v opravovaném domě. Zasahují tam hasiči | Foto: Filip Jandourek

Paprsek vodního aerosolu se solným abrazivem pod tlakem o síle 300 barů podle jednoho z hasičů 1. pražské stanice Františka Sbírala dokáže prořezat ocelovou konstrukci i silné zdivo během desítek vteřin.

Otvorem na potřebném místě se tak hasiči mnohem rychleji a efektivněji dostanou přímo k ohnisku požáru.

„Na střechách se to výborně používá, kde termokamerou zjistíme ohnisko a jedním otvorem do krytiny vytvoříme aerosol, a tam se ta ohniska hasí," dodává

Přehrát

00:00 / 00:00

Zařízení Cobra si u hasičů prohlédla redaktorka ČRo Evelyna Kulíšková

Cobra kromě toho umí zchladit během pouhých několika minut požárem rozpálený prostor z 500 i na 50 stupňů, což se hasičům hodilo například během zvlášť nebezpečného a rozsáhlého požáru střechy domu předloni v srpnu.

„Cobra nám tenkrát pomohla. Nemuseli jsme rozebírat celou střechu. Pouze jen tam, kde termokamera ukázala skrytá ohniska požáru, jsme je pomocí ní uhasili,“ vysvětluje mluvčí hasičů Pavlína Adamcová.

První vysokotlaké řezací a hasící zařízení darovala pražským hasičům švédská ambasáda před šesti lety. A protože se Cobra v akci osvědčila, před třemi lety přibyla na 6. stanici v Krči další, kterou si hasiči namontovali přímo do zásahového vozu.

Zájemci si ji mohou prohlédnout během dnů otevřených dveří, například už toto pondělí 7. ledna na 1. hasičské stanici v Sokolské ulici.

Evelyna Kulíšková, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme