Pražským památkářům se nelíbí 'svítící kozy' na Staroměstském náměstí

Pražští památkáři se rázně ohradili proti tomu, jak pořadatelé pojali oslavy čínského nového roku v centru města. Podle ředitele magistrátního odboru památkové péče Jiřího Skalického nepatří na Staroměstské náměstí obří lampiony ani podobné atrakce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staroměstské náměstí v Praze je vyzdobené v duchu oslav čínského nového roku. Památkářům se to ale nelíbí | Zdroj: ČTK

Akci pořádá pod záštitou magistrátu Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, a to v součinnosti s čínskou ambasádou a městskou částí Praha 1.

„Pokoušíme se regulací reklamy a restauračních předzahrádek kultivovat historické centrum města, a magistrát přitom povolí přímo na Staroměstské náměstí svítící kozy jak v Šanghaji,“ postěžoval si Skalický.

S magistrátem chce proto zahájit správní řízení a udělit mu pokutu.

Radní hlavního města pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Jan Wolf (Trojkoalice) uznává, že na to má Skalický nárok.

„Další věc je ovšem otázka, jak moc se organizátor trhu stará o to, co má ve smlouvě. A to že má zajistit veškeré potřebné údaje k tomu, aby toto mohl provádět a konat. Ve smlouvě je, že má obejít veškeré dotčené orgány tak, aby vše proběhlo bez problémů,“ upozornil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Památkářům se nelíbí „čínská“ výzdoba Staroměstského náměstí. K tématu mluvil radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Jan Wolf

Podle Wolfa by bylo bývalo vhodné, aby pořadatelé vypracovali vizualizaci zamýšlené výzdoby Staroměstského náměstí. V takovém případě by se prý magistrát snažil, aby organizátor akce reagoval na výtky.

„To znamená, aby přizpůsobil své ztvárnění Staroměstského náměstí potřebám hlavního města a hlavně pražské památkové rezervace,“ vysvětlil.

Wolf předpokládá, že v příštích dnech se budou řešit záležitosti ohledně případné pokuty. „Ve smlouvě mezi hlavním městem Prahou a realizátorem je i to, že v případě jakýchkoliv pokut realizátor dané pokuty zaplatí,“ dodal.

Staroměstské náměstí v Praze je vyzdobené v duchu oslav čínského nového roku. Památkářům se to ale nelíbí | Foto: ČTK

Vladimír Kroc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme