Pražští hasiči nacvičovali záchranu cenných sbírek v Českém muzeu hudby

Dvacítka hasičů dnes na zkoušku obsadila budovu Českého muzea hudby na Malé Straně v Praze. Během pravidelného požárního cvičení si zaměstnanci i hasiči vyzkoušeli zásah u případného požáru historické budovy, kde se nachází cenné umělecké sbírky v milionových hodnotách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči si ověřili, jak rychle a efektivně dokážou zasáhnout, pokud oheň zasáhne České muzeum hudby

Hasiči si ověřili, jak rychle a efektivně dokážou zasáhnout, pokud oheň zasáhne České muzeum hudby | Foto: Evelyna Kulíšková

Krátce po deváté hodině ranní zvedá pracovník Českého muzea hudby telefon a vytáčí linku 150. Na půdě někdejšího kostela sv. Máří Magdaleny nedaleko Malostranského náměstí hoří a vlastními silami už zaměstnanci muzea oheň uhasit nezvládnou. Začíná evakuace a během pěti minut se ozývají také houkačky.

„V tomto případě jsou to tři družstva, žebřík a hasicí zařízení Cobra, které nám pomáhá dostat se do ztíženého prostoru. Minimální množství hasiva s maximální účinností,“ vypočítává velitel družstva Aleš Šenkýř prostředky potřebné na uhašení poměrně rozsáhlého požáru na půdě muzea, kde jsou uloženy velmi cenné hudební sbírky.

Mezitím velitel první posádky, která na místo dorazila, sbírá potřebné informace, aby mohl vyhodnotit další postup zásahu.

Přehrát

00:00 / 00:00

S hasiči během cvičení natáčela redaktorka Českého rozhlasu Evelyna Kulíšková.

„Dostane informace, kde hoří. Ostraha, případně zaměstnanci ho navedou na místo a on jde s prvními hasiči, kteří natahují proud čili hadice, zjistit, jakého rozsahu to je, dělá prvotní průzkum a udává rozkazy, co mají ostatní hasiči dělat,“ dodává Šenkýř.

To už se dva hasiči v dýchací technice zvedají na požárním žebříku na střechu muzea, přímo nad ohnisko požáru. Tam jim pomáhá právě speciální přístroj Cobra, který se ostrým proudem hasicí směsi prořeže střechou přímo k ohni.

Ve stejné chvíli, kdy hasiči zasahují na střeše, vynáší zaměstnanci muzea krabice s cennými sbírkami, aby je odvezli do bezpečí tajných depozitářů.

„Národní muzeum dělá taková cvičení s hasiči pravidelně ve svých objektech, protože jsou v nich umístěny většinou miliardové hodnoty národního kulturního bohatství a samozřejmě ty objekty jsou většinou dosti specifické,“ upozorňuje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

V Českém muzeu hudby se nachází jedna z nejvzácnějších hudebních sbírek na světě, jak připomíná Lukeš. Její součástí je mimo jiné i autograf Bedřicha Smetany.

Po necelé půlhodině hasiči balí hadice i techniku, cvičení je u konce. „Myslím, že to dopadlo všechno dobře, dojezdová vzdálenost hasičů do pěti minut, do šesti minut jsme dokázali evakuovat budovu, vytipované sbírky odjely do nouzových úložišť bez nějakých větších problémů,“ pochvaluje si Lukeš.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme