Pražští hasiči v archivu v nemocnici Na Bulovce cvičili zásah proti požáru

Pražští hasiči cvičili zásah proti požáru v jedné z historických budov nemocnice Na Bulovce. Asi dvacítka si jich vyzkoušela taktiku zásahu. Cennou zkušenost si odnesli také zaměstnanci nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První hasiči se objevili na místě požáru během pouhých pěti minut | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Deset minut po deváté se v pražské Libni rozezněly houkačky. Podle zadání došlo k rozsáhlému požáru v budově archivu nemocnice Na Bulovce a v zakouřeném prostoru zůstaly dvě zdravotní sestry.

Čtyři hasičské posádky postupně přijíždějí před starou budovu první interny. Z balkonu už na ně mávají vyděšené zdravotnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Evelyna Kulíšková

Hasiči vyskakují z vozů a bleskově připravují potřebnou techniku. Během několika okamžiků se už první zachránci s dýchací technikou vydávají k ženám v ohrožení na výsuvném žebříku.

„Ten zásah je fiktivně složitý evakuací zdravotnického materiálu a byly tam nalezeny nějaké osoby, které evakuujeme pomocí našich prostředků – vyváděcích masek. A v prostoru archivu probíhají hasební práce," popisuje dění velitel směny Miloš Němec.

Kolem probíhá také velitel zásahu, který celou akci řídí. Zatímco jeden tým se soustředí na hašení, druhá posádka ze zakouřeného archivu vyvádí obě zdravotní sestry.

Protože se jako nadýchaly jedovatých zplodin, na místě se jich ujímají přivolaní záchranáři, kteří je sanitkou odváží na ošetření. Pak už zbývá jen dohasit fiktivní požár, vynést archiválie a během necelé půlhodiny je pravidelné cvičení u konce.

„Podobná cvičení organizujeme nejméně každý rok jednou na budovy zdravotnických zařízení. Ty zásahy jsou většinou složité tím, že se tam vyskytují imobilní pacienti. Je tam spousta drahých lékařských přístrojů, vybavení. Co se týká požárů, to není příliš časté. Spíše jsou tam různé technické zásahy. Jezdíme na sundávání předmětů, prstýnků,“ vysvětluje Miloš Němec.

Z akce ale nemají užitek jen hasiči. Je to zároveň dobrá příležitost pro personál nemocnice, který si vyzkouší chování v krizových situacích. Bulovka, která už jeden velký požár pamatuje, navíc po archivu zvažuje podobná cvičení i v dalších rizikových objektech. Vhodné by prý mohlo být třeba pro oddělení onkologie, sklad hořlavin či infekční oddělení.

Podobná cvičení dělají hasiči pravidelně, a to nejen na zdravotnických zařízeních, ale například i v obchodních centrech nebo v metru.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme