Pražští odboráři MHD jednají s krizovým štábem magistrátu

Odbory pražského dopravního podniku jednají s krizovým štábem magistrátu. Zatím není jisté, jestli odvolají připravovanou stávku. Z jednání dosud vyplynulo, že odboráři požadují, aby Praha doplatila bezmála dvě miliardy na provozní náklady. Žádají také odchod ředitele transformace dopravního podniku Radka Novotného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské metro. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Konflikt se vyhrotil kvůli špatné finanční situaci dopravního podniku Praha a hrozbě dalšího propouštění zaměstnanců a snižování jejich mezd.

Nedělní návrh primátora Pavla Béma na poskytnutí zálohy ve výši 900 milionů korun považují odbory za nedostačující. Po večerní schůzce to řekl šéf Odborového svazu pražských dopraváků Petr Pulec. V úterý se ale doprava v metropoli nejspíš nezastaví.

Předseda nezávislých odborů strojvedoucích Oldřich Schneider to v ČT zdůvodnil tím, že ve stejný den se bude volit vedení pražské ODS: "O tomto termínu se jednalo, bylo vyloučeno ze stejných důvodů, co řekl pan Dvořák, že z politických důvodů toto není možné. A my nebudeme vstupovat a nijak ovlivňovat politickou situaci v republice."

Přehrát

00:00 / 00:00

O hrozící stávce odborářů DPP hovořil v Ranním interview Radiožurnálu ředitel DP Praha Martin Dvořák .

Jsem přesvědčen, že stávka nebude, řekl těsně před začátkem dnešního jednání v Ranním interview Radiožurnálu generální ředitel Dopravního podniku Praha Martin Dvořák.

"Protože zatím všechny strany definitivně deklarují vůli po dohodě. V okamžiku, kdy odstraníme disproporce, jsem přesvědčen, že jsme schopni se dohodnout i na tom, co pravděpodobně nejvíce nadzvedlo kolegy s odborových svazu - a to je pokračování úsporných opatření v personální a mzdové oblasti," řekl Dvořák v Ranním interview Radiožurnálu.

DPP se zatím nedohodl ani s dopravním organizátorem

Kromě odborů, má dopravní podnik neshody i s Regionálním organizátorem pražské integrované dopravy, takzvaným Ropidem. Ředitel dopravního podniku Praha Martin Dvořák, ale v Ranním interview Radiožurnálu řekl, že náklady pražské MHD nevzrostly o 2,5 miliardy a Ropid, proto musí ztrátu doplatit.

"My máme podepsanou smlouvu se společností ROPID, která by nám měla pokrýt 9 miliard a 70 milionů. Společnost Ropid od nás dostala jasnou, zřetelnou kalkulaci nákladů dopravních podniků. Přestože byla inflace, jsou naprosto stejné, respektive o něco nižší než v předchozím roce. A Ropid to dobře ví," řekl Dvořák.

Milan Kopp, Katarína Brezovská, Nikola Bojčev, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme