Pražští památkáři odmítají plány na rekonstrukci Klementina

Památkářům hlavního města Prahy se nelíbí některé plány Národní knihovny na rekonstrukci Klementina. V tomto barokním areálu má knihovna své hlavní sídlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klementinum. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Už dlouhá léta ale pracovníci knihovny usilují o jeho opravu a rozšíření. Nové vyjádření pražských památkářů může tak rekonstrukci ještě víc zbrzdit.

Národní knihovna chce na Klementinu nechat opravit fasádu a okna a uvažuje o zbourání haly, ve které jsou služby pro návštěvníky. Přemýšlí také o zastřešení hospodářského dvora a vybudování podzemních garáží.

Jenže právě tyto zásahy se památkářům nezamlouvají. Obávají se, že by barokní komplex přišel o svou historickou podstatu. Uvádějí to ve své zprávě.

Místa je málo

Existuje několik návrhů na rekonstrukci hlavního sídla Národní knihovny. Z Klementina by se například měla stát hlavně moderní čítárna. Sklady a depozitáře by Národní knihovna měla mít v Hostivaři. K těmto plánům se vedení Národní knihovny vrátilo po té, co zanikl projekt známé chobotnice architekta Jana Kaplického na pražské Letné.

Projekt na přestavbu není zatím schválený. Už se k němu vyjádřili památkáři a v nejbližší době bude zpracováno takzvané posouzení vlivu na životní prostředí.

Celý areál Klementina má rozlohu dvou hektarů, patří k němu dva kostely a jedna věž, ale v těch knihovna sídlo nemá. Přestože prostory knihovny již na konci srpna opustila Národní technická knihovna, místa pro nové knihy v Klementinu je pořád málo.

Michaela Vetešková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme