Pražští plynaři zkontrolují těsnost potrubí. Pachová zkouška potrvá 3 dny

Pražská plynárenská preventivně zkontroluje těsnost plynového potrubí. Reaguje tak na nedávný výbuch plynu v centru metropole. Dnes večer firma přidá do plynu větší množství látky s intenzivním charakteristickým zápachem, aby zjistila místo případného úniku. Hlásit ho mají sami Pražané, kteří odorizovaný plyn ucítí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plynový ventil (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Pražská plynárenská začne kontrolovat těsnost potrubí dnes po 18. hodině a skončí v úterý večer. Použije přitom metodu takzvané odorizace plynu.

„Na regulačních stanicích, které jsou na okrajích Prahy, bude do zemního plynu, který je normálně bez zápachu, přidáváno dvojnásobné množství odorantu, což je látka, která mu propůjčuje charakteristický zápach,“ vysvětlil mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek a pokračoval:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude vypadat pachová zkouška pražských plynařů, zjišťovala Evelyna Kulíšková

„Za běžné situace se přidává 12 mililitrů na metr krychlový, teď se bude přidávat 24 mililitrů."

Takto naředěný plyn se postupně rozšíří do rozvodné sítě po celé Praze a okolí až ke Kladensku. Cílem odorizace je pak odhalit za běžných podmínek neregistrovatelné úniky plynu, a to zejména v domácnostech: u sporáků nebo na vestavěném plynovém vedení třeba za nábytkem.

„Zjistíte to prostřednictvím svého nosu. Co máte dělat? Zajistit větrání a zavolat 1239, což je pohotovostní služba, která přijede zdarma a odhalí, jestli se jedná skutečně o únik. Než přijede ta pohotovostní služba, tak je dobré nepoužívat otevřený oheň, pokud možno nepoužívat spotřebiče, které jsou na elektřinu," doporučil Miroslav Vránek.

Pohotovostní plynárenská služba
telefon: 1239

S hledáním případných úniků plynu nejvíce pomůže právě veřejnost. Obyčejně totiž pohotovost k únikům plynu vyjíždí spíše v jednotlivých případech. Během kontrolních akcí se ale s podezřením hlásí i desítky lidí.

„Řádově 20 - 30% víc, než je běžný stav. Nicméně je třeba říct, že část toho jsou takzvané plané výjezdy. Což je ale také dobré z toho pohledu, že odběratelé plynu se snaží tu situaci řešit a opravdu si to své zařízení zkontrolovat," dodal Miroslav Vránek.

Podobné kontroly provádí pražští plynaři každého půl roku. Vedle prevence tentokrát k důvodům přibyl i nedávný výbuch plynu v Divadelní ulici v centru metropole, který zranil na čtyři desítky lidí a poškodil řadu budov.

Marína Dvořáková, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme