Pražští policisté dopadli gang, který ve velkém vykrádal navigace z aut

Zlodějský gang, který v Česku a Německu ve velkém kradl navigace z aut, zadrželi koncem února pražští kriminalisté. Třem mužům, kteří se na vloupání podíleli, byli policisté na stopě rok a půl. Za tu dobu zloději vykradli nejméně 32 vozidel, a způsobili tak škodu kolem jednoho a půl milionu korun. Za to jim teď hrozí až osmileté vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krádež auta (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Trojice zlodějů za krádežemi vyrážela vždy v noci, a to po celé republice nebo do sousedního Německa. Desítky drahých navigací, notebooků a jiných cenností, které ležely nejčastěji uvnitř zaparkovaných škodovek, volkswagenů, audi a mercedesů, končily v rukou dobře zorganizované skupiny.

„Jednalo se o člověka, který prováděl vlastní vloupání do vozidel. Ten vyjížděl společně s osobou, která ho po celém území vozila ve vozidle taxislužby. Tam byla minimální pravděpodobnost i ze strany policie, že tato osádka bude kontrolována. A pak přiváželi tyto věci zpět do Prahy, kde docházelo cestou třetí osoby k prodeji navigačních systémů,“ popsal "dělbu práce" lapků šéf kriminalistického týmu Navigátor Miloslav Javůrek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražští policisté dopadli gang, který ve velkém vykrádal navigace z aut

Prvnímu ze zlodějů přišli vyšetřovatelé na stopu záhy, a to v září loňského roku. Protože ale bylo jasné, že nepracuje sám, vyčkávali, dokud pachatele nepřistihli přímo při činu.

„První stopa, které jsme se chytli, byly internetové portály jako, je eBay v Německu a naše Aukro. Přes naši operativně-pátrací činnost jsme se dostali právě na člověka, který to nabízel. A přes něj jsme se dostali na celou tu skupinu.“

Policisté pak zloděje zadrželi, když se vraceli s lupem. U prodejce, který měl za sebou nejen tresty za krádeže, ale i násilí, si přijela zásahovka. Při domovní prohlídce pak u něj policisté zajistili většinu kradených věcí včetně pracovního nářadí nebo kradených jízdních kol.

„Bylo zajištěno celkem sto kusů navigačních systémů, které byly řádně zabaleny, byly připraveny k dalšímu prodeji. Dále při těchto domovních prohlídkách byly zajištěny i přenosné navigační systémy, bylo zajištěno ke stovce notebooků, které byly ve vozidlech, do kterých tyto osoby vnikly.“

Zloděj ze staré školy

Další navigace, ale i na pět tisíc kradených dokladů či platebních karet spolu s podrobnou evidencí všech krádeží pak policisté odhalili v bytě šestatřicetiletého muže. S podobnými praktikami "zloděje ze staré školy" se kriminalisté prý ještě nesetkali.

„Je to takzvaný slušný zloděj. Tento člověk s námi od začátku spolupracoval. Třeba řekl, že když to auto bylo uklizené, tak tam vlezl, jemu to trvalo pět minut, tak tam nenechal nic rozházeného. Navigace vyndával odborně. A když to šlo, auta po sobě i zamykal, aby tam ještě nevnikl nikdo jiný.“

Škodu, kterou trojice způsobila, zatím kriminalisté vyčíslili na jeden a půl milionu korun. Konečná suma ale bude vyšší, protože se pachatelům podařilo část navigací prodat. V každém případě za krádeže, podílnictví a překupnictví jim teď hrozí až osm let za mřížemi.

Tereza Jelínková, Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme