Pražští policisté se snaží bránit proti agresivním pachatelům. Trénují musado

Policisté, strážníci, záchranáři nebo hasiči často čelí útokům agresivních a podnapilých osob. Asi padesátka z nich proto pravidelně dochází do tělocvičny nedaleko pražského Karlova náměstí, aby se na případné nepříjemné situace lépe připravili. Zvládnout náročnou službu jim pomáhá speciálně upravené bojové umění musado.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie | Foto: Ladislav Bába

„V dubnu letošního roku na Praze 2 policisté při zákroku poutali podezřelého člověka. Tohoto svého kamaráda bránila dívka, která zakročujícího policistu kopla nohou do obličeje. Tímto mu způsobila podlitinu v obličeji a policista byl nucen vyhledat lékařské ošetření,“ popsal jeden z lehčích případů pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Evelyna Kulíšková zjišťovala, jak trénují pražští policisté

Loni podle něj zaznamenala pražská policie 118 trestných činů násilí proti úřední osobě. Z toho 63 z nich bylo spáchaných na policistech a 38 na městských strážnících.

Příslušníkům integrovaného záchranného systému může podle lektora Jaroslava Vokouna pomoci s účinnou obranou a zároveň zákrokem proti pachatelům právě bojové umění musado, speciálně upravené pro potřeby policie.

Základní výcvik prý nestačí

„Ve vojenském způsobu se jednalo hlavně o likvidaci soupeře nebo jeho jakékoli urychlené vyřazení z boje, poškození co největšího kalibru. U policistů to samozřejmě není až tak možné, proto ty techniky byly modifikovány, aby co nejméně poranily toho člověka, ale nejvíce ochránily zakročujícího policistu. Takže techniky končí různým druhem fixace nebo poutání,“ vysvětluje.

Musado je dynamický systém sebeobrany a boje zblízka, který v 80. letech v Německu založil Herbert Grudzenski. Ten získal po 20 letech tréninku bojových umění, převážně korejských, od svého učitele právo prosazovat vlastní styl výuky. Musado je přizpůsobeno potřebám a možnostem Evropanů. Od roku 2012 sídlí centrála v České republice a hlavním instruktorem je Oldřich Šelenberk.
Zdroj: World Musado Association

Takovou přípravu oceňují hlavně hlídkaři v rizikových částech Prahy nebo příslušníci pořádkových jednotek, kteří zasahují například při potyčkách fotbalových fanoušků.

„Určitě je důležité, aby se člověk uměl bránit, protože lidé, se kterými pracuji, nejsou vždycky úplně přátelsky nakloněni a je potřeba být připraven,“ potvrdil jeden z těžkooděnců.

Oficiální průprava k tomu ale podle policistů nestačí. „Tudíž jedinci, kteří chtějí být v něčem opravdu dobří a chtějí, aby se jim to k práci opravdu hodilo, musí cvičit sami. Čím lepší bude policista na ulici, tím víc bude schopný chránit ,normální smrtelníky‘,“ dodává Vokoun.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme