Pražští radní budou schvalovat zdražení jízdenek v MHD

Rada hlavního města má dnes schválit návrh na zdražení jednorázových jízdenek v pražské MHD od letošního července. Koncepci předložila pražská koalice ODS a ČSSD. Jízdenky podraží z nynějších 18 na 26 korun a z 24 na 32 koruny. Prodlouží se ale jejich platnost. Oproti tomu budou zdarma nově cestovat děti do 15 let a senioři od 65 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní podnik Praha, MHD (ilustrační foto).

Dopravní podnik Praha, MHD (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

„Pražská hromadná doprava je největší v Evropě, přepravuje procentuálně nejvyšší počet lidí. Jsme jediné evropské město, kde hromadná doprava převažuje nad dopravou individuální,“ zdůvodnil zdražování pražský primátor Bohuslav Svoboda z ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský primátor Bohuslav Svoboda byl hostem Ranního interview Radiožurnálu

Současně zdůraznil, že se podle koaliční smlouvy nebude zdražovat předplatné. „To je věc, kterou dodržujeme, protože předplatné si pořizují Pražané. Jednorázové jízdenky jsou pro cizince a návštěvníky Prahy,“ řekl Svoboda.

Primátor se nebojí, že po zdražení zahltí centrum města občasní cestující, kteří budou více jezdit autem. „Podle analýzy, kterou jsme si nechali vypracovat, nebude cenový rozdíl takový, že by to zvýhodňovalo individuální automobilovou dopravu,“ tvrdí Svoboda.

Náměstek primátora a radní pro dopravu Karel Březina z ČSSD zdůraznil, že i přes plánované zvýšení daně z přidané hodnoty v oblasti dopravy Praha toto zvýšení nebude promítat do předplatného jízdného.

Návrh kritizuje opoziční TOP 09 - městu prý nepřinese žádné úspory.

„Odporuje zdravému rozumu, který říká, že pokud se na jedné straně přidává a na druhé straně odebírá, tak jaksi nedochází ani k úspoře, ani k čemukoliv jinému,“ říká opoziční zastupitel Tomáš Hudeček.

Za kolik se jezdí jinde v Evropě?

Zjišťovali jsme, na kolik cestování autobusy, tramvajemi, metrem či příměstskými vlaky vyjde v jiných evropských metropolích. Podle našeho průzkumu většinou platí pravidlo, že čím více na jih a východ Evropy, tím je cestování v hromadných prostředcích levnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výši jízdného v evropských metropolích zjišťovala Kateřina Procházková a zpravodajové Českého rozhlasu

V moskevském metru stojí jedna jízda 28 rublů, což je v přepočtu asi 16 Kč. Moskevský dopravní podnik drží ceny dlouhodobě nízko, ale je pravda, že se v posledních letech s příchodem Nového roku ceny zvyšují.

Ve Varšavě je doprava také levnější. Za 20minutový lístek, který platí na autobusy, tramvaje či metro, zaplatíte v přepočtu 12 korun. Můžete s ním ale libovolně přesedat. Za lístek, který vám platí 40 minut, vydáte pouze 17 korun. Počet přestupů je také neomezený.

Výrazně levněji vyjde také balíček lístků v maďarské metropoli Budapešti nebo chorvatském Záhřebu. Za deset jízdenek tam v podstatě dáte stejně jako za kus jeden. Ušetřit můžete i ve Vídni. Základní jízdenkou je takzvaná jízdenka pro jednu jízdu, a i když se to podle názvu nezdá, cestující s ní může libovolně přestupovat, pokud nepřekročí hranice jednoho tarifního pásma.

Základní jízdenka tam stojí jedno euro a 80 centů. Pro návštěvníky Vídně jsou k dispozici jedno, dvou až 8denní jízdenky na MHD; některé umožňují i levnější vstup do muzeí a slevy ve vybraných obchodech.

Připlatit si ale už budete muset od nás na západ. V Berlíně stojí běžný lístek na autobus, tramvaj nebo metro 2 eura a 10 centů, tedy zhruba 50 korun. Roční jízdenka vás pak vyjde na 670 eur, možná také proto velké množství Němců upřednostňuje jízdu na kolech.

Výrazně dražší jízdné než v Praze je například i v Bruselu. Přestupní jízdenka, která platí v bruselském metru, tramvajích a autobusech hodinu, stojí jedno euro a 80 centrů. Tedy přes 43 korun. Cena výrazně klesá, když si cestující koupí karnet 10 jízd a ještě nižší je, kdy si člověk nechá jízdenku ‚nabít‘ na městskou elektronickou kartu. Měsíční permanentka přijde na 45 eur a 50 centů - tedy přes 1100 korun.

I přesto, že je jízdné v některých městech západní Evropy dražší než v Česku, vzhledem k vyšším příjmům tamních obyvatel je stále výhodné.

Igor Maňour, Jan Pokorný, Zuzana Filípková, Kateřina Procházková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme