Pražští radní chtějí přejmenovat Letiště Praha

Pražští radní vyzvali ministerstvo financí a zástupce České republiky, aby přejmenovali mezinárodní ruzyňské letiště - Letiště Praha - na Letiště Václava Havla. Vlastníkem letiště je stát a Praha nemá v této věci žádné pravomoci. Otázku přejmenování chce ve vládě otevřít ministr financí Miroslav Kalousek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště Praha | Foto: Marián Vojtek

Vedení Prahy zatím nerozhodlo, jestli po bývalém prezidentovi pojmenuje i nějakou ulici či místo v centru města, protože všechna prostranství už svůj název mají. Celou věc nicméně posoudí místopisná komise.

S výzvou, aby bylo pražské letiště v Ruzyni pojmenováno po Václavu Havlovi, přišel před Vánocemi režisér a producent Fero Fenič. Na internetu ji už podpořilo téměř 80.000 lidí.

Připojila se k ní i řada osobností kulturního a veřejného života. Má ale i své odpůrce. Petici proti přejmenování Letiště Praha do dnešního dne podepsalo přes 14.000 lidí.

Někdejší osobní tajemník Václava Havla Vladimír Hanzel například vidí jako problém, že letiště je komerční záležitostí. Bývalý prezidentův spolupracovník proto navrhuje, aby Havlovo jméno nesla některá z kulturních nebo vzdělávacích institucí - divadlo, knihovna, škola. Například Akademie múzických umění Václava Havla.

Státní akciová společnost Letiště Praha si už před Vánoci zaregistrovala v anglickém znění slovní ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta Václava Havla - 'Vaclav Havel Prague International Airport'.

Ochranná známka se přitom vztahuje na řadu služeb nabízených cestujícím v Ruzyni. Může být použita například pro obchodní činnost, reklamu, účetnictví, pro dopravu, rozvod elektřiny, vody, plynu a tepla, pronájem parkovacích ploch, služby týkající se provozu na letištích, ubytovací služby i pro hostinskou činnost.

V češtině je Letiště Václava Havla registrováno ve formě webové adresy, kde lidé mohou podpořit Feničovu petici. Doménu vlastní reklamní a marketingová agentura Graffitti Networks, s. r. o.

Zajímavý názor má ekonomický analytik Miroslav Motejlek, který zmiňuje absurditu situace, pokud by se o koupi Letiště Václava Havla v budoucnu zajímali Rusové.

Milan Kopp, Kateřina Causidisová, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme