Pražští radní jmenovali komisi ke kontroverzní čističce. Má 13 členů

Komise, která dohlédne na přezkoumání miliardového tendru na ústřední čistírnu odpadních vod, bude mít třináct členů. Dnes jí jmenovala rada hlavního města. Zasedne v ní primátor Bohuslav Svoboda a jeho náměstek Karel Březina. Za opozici bude na výběrové řízení dohlížet například Zdeněk Tůma. Odbornou veřejnost zastupuje profesor Jaroslav Pollert z ČVUT a další experti. Poradní orgán rady tendr přezkoumá do 21.února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná rafinérie | Foto: Comstock Images

„Vznikne komise, která bude mít za úkol posoudit podmínky stávajícího výběrového řízení. Pokud tam jsou diskriminující podmínky, tak je odstranit tak, aby výběrové řízení bylo otevřeno většímu počtu zájemců,“ doplnil pražský primátor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražský zastupitel za TOP 09 Zdeněk Tůma v pořadu Stalo se dnes.

Komise má podle Svobody kromě jiného také zajistit to, aby ten, kdo bude vybrán, byl pro zakázku dostatečně kvalifikován. „A aby byl kvalitní na to, aby tak významnou zakázku byl schopen dokončit,“ dodal Bohuslav Svoboda.

Například TOP 09 ale požadovala úplné zrušení tendru. To ale radnice odmítla. „Připadalo nám jako nejčistší začít na zelené louce. Ale jsme rádi, že se celá věc začíná brát vážně. Pro nás je důležité, jak bude nyní komise pracovat,“ řekl Tůma, který bude za TOP 09 na výběrové řízení dohlížet.

Ustavení komise je tak podle něj v pořádku. „Preferovali bychom ale, kdyby tam bylo méně politiků a více odborníků,“ dodal Zdeněk Tůma s tím, že by bývalo stačilo, aby byl v komisi za každou politickou stranu jen jeden zástupce.

Na projekt narazil vloni i bývalý ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek. Ze záznamů, které pořídil, vyplývá, že měl být uměle předražený ve prospěch ODS. To ovšem tato strana odmítá.

Petr Kořínek, Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme