Pražští radní pozastavili pořizování změny územního plánu pro Bubny

Město Praha chce jednat s majitelem pozemku o zastavení bourání budov v areálu nádraží Bubny. Radní proto pozastavili pořizování změny územního plánu. V areálu nyní platí stavební uzávěra, kterou měla zrušit právě změna územního plánu. Schůzku s vlastníkem pozemků se ale zatím primátorce Adrianě Krnáčové (ANO) nepodařilo dohodnout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalé dílny v areálu nádraží Praha-Bubny v Praze 7 | Foto: Praha, Městská část Praha 7

Uvedla to na tiskové konferenci po dnešním jednání rady. Náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) pozastavení změny avizoval minulý týden poté, co firma začala budovy bourat.

„Pořád ještě doufám, že k setkání dojde. Nemohu udělat nic víc, než se mu panu (Radovanu) Vítkovi pokoušet dovolat, poslat mu SMS a vzkazy přes kolegy,“ řekla primátorka.

Vítek je majitelem Orco Property Group, která pozemky v Bubnech vlastní. Mluvčí skupiny Orco Eva Kučmášová minulý týden označila postup náměstka Stropnického za vydírání. Podle Stropnického by ale právě pozastavení změny mělo dát prostor pro jednání s investorem.

Rozvojové území Bubny-Zátory, které leží mezi stanicemi metra Vltavská a Nádraží Holešovice, je jedním z 15 velkých rozvojových území hlavního města, pro která platí stavební uzávěra. Orco plánuje na 27 hektarech postavit novou čtvrť. Developerem projektu je firma CPI.

„Kdybychom ukončili pořizování změny, tak se všechno vrací úplně na začátek. Postup pozastavení jsme zvolili proto, aby byl obtížně právně napadnutelný,“ vysvětlil dnes. V usnesení rady dostal za úkol s majitelem pozemků jednat.

Bourané budovy dílen byly chráněnou památkou, jejich ochranu ale ministerstvo kultury zrušilo před sedmi lety. Nyní je na ně vydán platný demoliční výměr a jedinou památkou je budova vodárny.

Město Praha se nemůže proti výměru odvolat, protože dílnami se jako drážní budovou zabýval coby speciální stavební úřad Drážní úřad a odvolací lhůty už jsou promlčené.

Orco Property Group získalo budovy a pozemky v areálu nádraží v roce 2006. Tehdy bylo osm objektů v areálu památkově chráněných, ministerstvo kultury je na seznam zapsalo v roce 2004.

Po opakovaných žádostech vlastníka a na základě jím dodaných odborných i právních posudků v roce 2008 ministerstvo zrušilo ochranu nejprve pěti a za pár měsíců dalších dvou objektů.

Nádraží Praha Bubny | Foto: Tomáš Vodňanský

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme