Pražští záchranáři musí čelit stále častěji útokům agresivních pacientů
Záchranáři v Praze musí stále častěji čelit útokům agresivních pacientů a jejich příbuzných. Jen za letošní rok už došlo v hlavním městě ke 14 napadením zdravotníka, což je oproti minulým letům až dvojnásobně častěji. Někteří záchranáři proto začali spolupracovat s policisty, kteří je učí, jak se nebezpečí bránit.
„Je to pořád na tenkém ledě. Třeba se mi už několikrát stalo, že mi vytáhli nůž v sanitě. Člověk vůbec neví, netuší, koho si do té sanitky přivede.“ „Vyhrožování útoky je docela běžné a u psychicky narušených nebo alkoholiků, u těch člověk neví, co čekat,“ říkají mladé záchranářky, které přišly na policisty vedený trénink bojového umění Musada.
Původně vojenský systém obrany a boje je speciálně upravený pro potřeby policistů tak, aby násilníka dokázali účinně zpacifikovat.
„Základní ideou Musada je, aby policisté, pro které to později bylo formované, co nejméně člověka poranili, ale zakročujícího ochránili. Techniky končí v drtivé většině různým druhem fixace nebo poutání,“ vysvětluje vedoucí 1. Policejního klubu Musado Jaroslav Vokoun.
Taková průprava se hodí také vojenským medikům nebo právě záchranářům.
„Pracujete na ulici, pohybujete se ve dne v noci v podsvětí. Praha - metropole, velkoměsto, přináší určitá úskalí, jako je trestná činnost, střelba, vraždy. Máte tady problematiku bezdomovců, problematiku narkomanů,“ uvádí ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz důvody, proč je pro zdravotníka dobré ovládat alespoň základy sebeobrany.
„Cítíme se bezpečněji, když budeme něco umět. U nás jsme v takovém rajonu, kde je to po amnestiích pana prezidenta Klause dost nebezpečné. Propustili dost problematických lidí,“ potvrzuje záchranářka Lucie s tím, že průprava je vyloženě jen na soukromém zájmu jednotlivců.
Pražská záchranka přitom letos hlásí citelný nárůst případů napadení, od začátku roku jich bylo 14, což je například dvakrát více než za celý rok 2010.