Pražští zastupitelé budou na mimořádném jednání rozhodovat o územním plánu

Praha dnes rozhodne, co se svým územním plánem. Podle TOP 09 jsou pravidla pro změny v tom stávajícím natolik neprůhledná, že umožňují miliardové zisky soukromým subjektům na úkor hlavního města. Stávající systém tak chce ukončit a vytvořit nový, průhlednější.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hl. města Prahy

Magistrát hl. města Prahy | Foto: Filip Jandourek

TOP 09 navrhuje ukončit pořizování změn u stávajícího územního plánu a nahradit ho novým modelem, tzv. Metropolitním plánem, a to do roku 2015.

Jeho autorem je náměstek primátora za TOP 09 Tomáš Hudeček, který vyčíslil, že kvůli změnám využití pozemků přišla Praha v letech 2005 - 2010 o téměř tři miliardy korun.

Podstatou návrhu Metropolitního plánu je to, že každý, kdo o změnách rozhoduje, tak by měl být proti dnešku dohledatelný a také by měl být za to zodpovědný.

Přehrát

00:00 / 00:00

V čem je stávající územní plán města Prahy nevyhovující, hodnotili ve Světě o deváté pražský primátor za ODS Bohuslav Svoboda a architekt a signatář petice proti stávajícímu plánu Josef Pleskot

„Mění se zaprvé v tom, že rozlišení území podle toho, co se tam smí zastavit, se zmenší, že bude definováno jenom to, co je nejvyšší stupeň možné zástavby, co se týče zatížení toho prostředí. Za druhé se mění v tom, že rozhodovací pravomoc přechází z hlavního města na jednotlivé městské části,“ vysvětlil základní změny ve Světě o deváté na Rádiu Česko pražský primátor za ODS Bohuslav Svoboda.

Architekt a signatář petice proti stávajícímu plánu Josef Pleskot vidí klíčovou chybu v tom, že se včas neustoupilo od překonaného původního územního plánování, které má kořeny v 70. letech a je založené na zónování, regulaci a přísném funkčním členění prostoru.

„Nejsou udělány přes šablonu, nejsou přes kopírák. V zásadě mají jednu společnou vlastnost: jsou založeny na určité míře kreativnosti lidí a participaci občanů. Jsou založeny na tom, že města se mají přerodit, obrodit v města příjemná, bohatě strukturovaná, města se zelení,“ popisuje Josef Pleskot, jak vypadají územní plány hodné následování, a dodává, že takové územní plány mají například Mnichov nebo Vídeň.

Důležitou roli v přerodu měst pak hraje zejména čas. Nelze očekávat, že realizace přerodu města proběhne ze dne na den.

„Plán není návod ke stavění, plán je cesta, vize, průzor do budoucnosti,“ uzavírá Josef Pleskot.

Svoboda: Pražský územní plán není přehledný. Dává to prostor pro osobní zájmy

Číst článek

O změnách se mělo hlasovat už na minulém zastupitelstvu, ale ODS to nakonec nepodpořila, a opřela se o dopis, který psal náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous, člen ODS. Podle něho je změna zásad pro územní plán v zastupitelstvu protiprávní, protože odporuje vyhlášce ministerstva.

Ministr Kamil Jankovský už ale tolik vyhraněný postoj nemá. Ministerstvo prý ale nakonec Kalousův názor úplně nepodpořilo, prý věc budou nadále sledovat.

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme