Pražští zastupitelé odvolali z rady Stropnického, Haška, Novákovou a Ropkovou

Zastupitelé hlavního města odvolali na nočním jednání z funkce čtyři z jedenácti radních. Odvoláni byli náměstek primátorky Matěj Stropnický (SZ) a radní Michal Hašek (ANO), Hana Nováková a Irena Ropková (obě ČSSD). S návrhem přišla opozice, pro změny však hlasovali i koaliční zastupitelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání pražského zastupitelstva | Foto: Filip Jandourek

S návrhem na odvolání radních přišel předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný. „Rada jako celek nebyla funkční,“ zdůvodnil pro Český rozhlas Novotný.

Původně chtěla opozice odvolat všech 11 radních z koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), to se ale nakonec nestalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražští zastupitelé odvolali čtyři radní. Rozhodnutí přiblížil předseda zastupitelského klubu TOP 09 Václav Novotný

Nejvíce hlasů pro odvolání dostal Stropnický, pro jehož konec v radě hlasovalo 42 zastupitelů. Proti jich bylo 18, čtyři se zdrželi. Jeho odvolání tak muselo podpořit i nejméně deset zástupců koalice.

„Jsem si téměř jistý, že pro odvolání pana Stropnického nehlasovali kolegové piráti, kteří jsou v opozici, takže koaličních hlasů pro jeho odvolání muselo být mnohem víc,“ doplnil Novotný s tím, že „se koalice povraždila navzájem."

Odvolání Matěje Stropnického podpořili například zastupitelé ČSSD, jak Českému rozhlasu potvrdil náměstek primátorky Petr Dolínek:

„ČSSD má od srpna stejné stanovisko. To znamená, že my jsme hlasovali pro odvolání pana náměstka Stropnického. Nicméně v případě dalších deseti radních jsme hlasovali proti jejich odvolání.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O odvolání čtyř z jedenácti zastupitelů hlavního města mluvili pražská primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO a komentátor ČRo Petr Hartman

Naopak pro odvolání svého náměstka nehlasovala pražská primátorka Adriana Krnáčová z hnutí ANO.

„Mrzí mě způsob, jakým se to realizovalo. Já jsem pro odvolání Matěje Stropnického nehlasovala. Neporušila jsem koaliční smlouvu a hlasovala jsem v souladu s ní. Domnívám se, že koalice je ještě pořád funkční a je potřeba na ní pracovat, ačkoli se stala tato věc nad ránem,“ řekla Českému rozhlasu Krnáčová.

Matěj Stropnický ve 20 minutách Radiožurnálu řekl, že o funkci přišel kvůli změnám v územním plánu Prahy, které navrhoval. Pokud by změny prošly, podle Stropnického by některé skupiny ztratily vliv na plánování hlavního města:

„Já jsem na toto zastupitelstvo připravil celkem 60 tisků. Po roce se mi podařilo nastavit transparentní proces pořizování změn územního plánu. Myslím si, že jsem byl odvolán právě proto, aby tyto tisky už nemohly být projednávány. To jsou změny, které se týkají pozemků v hodnotách možná několika stovek milionů korun.“

Sedm radních může pracovat dál

V radě po dnešním hlasování zůstali primátorka Adriana Krnáčová (ANO), náměstci Petr Dolínek (ČSSD) a Eva Kislingerová (ANO) a radní Jana Plamínková (STAN), Jan Wolf (KDU-ČSL), Radek Lacko (ANO) a Libor Hadrava (ANO).

Radní mohou vládnout i v tomto počtu. Sešli se už dnes v 9 hodin ráno, aby si rozdělili kompetence čtyř odvolaných kolegů a kolegyň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražští zastupitelé odvolali 4 z 11 radních. Mluvil o tom náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD

Zastupitelé, kteří dnes nakonec jednání přerušili, znovu budou jednat 5. listopadu, kdy bude podle Petra Dolínka projednávat dalších třicet bodů.

Náměstek primátorky Dolínek dnes také zdůraznil, že koalice nekončí. To samé řekla i primátorka Krnáčová.

Podle koaličního partnera Starostů a nezávislých z Trojkoalice situace ale znamená pád koalice, chtějí proto hledat alternativu. O vzniku nové koalice je podle dnešního tiskového prohlášení ochotná jednat i pražská ODS.

Pražská koalice má v 65členném zastupitelstvu nejtěsnější většinu 33 hlasů. Odvolat vedení města se opozice pokusila v tomto volebním období již několikrát. Naposledy se tak stalo na návrh opoziční ODS na zářijovém jednání zastupitelstva. Tehdy odvolání ani jednoho z radních nebylo schváleno.

Matěj Stropnický | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme