Pražští zastupitelé rozhodli o změně klánovického území z golfového hřiště na zeleň

Pražští zastupitelé rozhodovali o změně, která by mohla v krátké době vyřešit vleklý spor o tom, zda v Klánovicích zůstane les, nebo jeho část nahradí golfové hřiště. Příznivci golfu a zastánci lesa se nemůžou shodnout už víc než deset let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti golfovému hřišti v Klánovicích | Foto: Pavlína Adamcová

Klánovický les je jednou z největších zelených ploch v Praze. Leží na samém okraji města a kromě železniční trati, která lesem prochází, jde o kompaktní lesní porost.

Investor Forest Golf Resort Praha chce část lesa vykácet a na tomto místě pak vybudovat golfové hřiště, které tu už kdysi bylo. V 90. letech k tomuto plánu získal i územní rozhodnutí, a proto se musel v roce 2000 upravit územní plán, který stavbu tohoto hřiště umožňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Hergeta o jednání pražského zastupitelstva o Klánovickém lese ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Občané Klánovic se ale v referendu vyslovili proti golfu a stejně se vyjádřili i místní zastupitelé v roce 2005.

„Celých šest let čekáme na rozhodnutí politiků, jestli chtějí v Klánovickém lese golf nebo jestli chtějí zachovat jedinečnost Klánovického lesa. My v městských částech Újezd nad Lesy a Klánovice máme jasno: chceme zachovat les, protože je jedinečný,“ řekl nynější starosta Újezdu nad Lesy Pavel Rousat.

Dnes projednávaná změna, kterou předložil náměstek primátora pro územní rozvoj Josef Nosek, by mohla plány na rozsáhlý golfový areál definitivně zastavit.

„Ta změna spočívá v tom, že území, které bylo původně změněno hlavním městem Prahou za podpory městské části na golfové hřiště, tak se mění zpátky na zeleň,“ vysvětlil.

Zjednodušeně řečeno, zastupitelé nehlasovali o tom, jestli v Klánovicích zůstane les, anebo tam bude golfové hřiště, ale hlasovali o zpracování změny v územním plánu.

Po zadání takové změny trvá několik týdnů její zpracování a pak teprve se bude rozhodovat o tom, jestli bude tato změna v územním plánu provedena. Až to by znamenalo definitivní rozhodnutí v celé věci.

Hlas občanů

Před hlasováním dostali slovo také občané a například Karel Horníček poukázal na závěry ekologické studie.

„Po odborné stránce to, že by z hlediska vlivu na živou přírodu anebo biologické aspekty tohoto území byl ten záměr golfového hřiště nějakým přínosem, a pochopitelně toto byl dominantní problém celého rozhodování, se neprokázalo a bylo by to i do budoucna obtížné,“ uvedl Karel Horníček.

Zastupitelé pak hlasovali pro zpracování změny. A není divu, zachování Klánovického lesa je jedním z bodů koaliční smlouvy ODS a ČSSD, které Praze vládnou. Musí se ovšem připravit na žalobu ze strany investora, který už dopředu oznámil, že pokud magistrát výstavbě golfového hřiště zabrání, bude se u soudu domáhat náhrady za ušlý zisk.

Jan Herget, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme