Pražští zastupitelé zastavili proces měnící územní plán. Do tří let chtějí nový

Pět let trvající práce na změně územního plánu hlavního města, které přišly na bezmála čtvrt miliardy korun, pražští zastupitelé zastavili. Chtějí vytvořit plán nový, který by měl být průhlednější. Hotový by měl být do roku 2015.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastupitelé Prahy diskutují o změně územního plánu, Petr Hulínský a  Boris Šťastný

Zastupitelé Prahy diskutují o změně územního plánu, Petr Hulínský a Boris Šťastný | Foto: Filip Jandourek

Během více než čtyřhodinové diskuze padala zejména z řad opoziční ČSSD, ale i části koaliční ODS, ostrá vyjádření.

Především k tomu, že není jasné, jestli bude nový model metropolitního plánu vznikat v souladu se stavebním zákonem. Jeho novela se totiž teprve schvaluje v parlamentu.

Debata se točila kolem dvou dopisů z ministerstva pro místní rozvoj, které ale většina zastupitelů neměla k dispozici, a které upozorňují na rizika spojená se vznikem nového plánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve večerních Ozvěnách dne diskutovali předseda klubu pražských zastupitelů za TOP 09 Milan Urban a jeho protějšek z ČSSD Petr Dolínek

Poslanec a pražský zastupitel za ODS Boris Šťastný neúspěšně navrhoval, aby zastupitelé své rozhodnutí odsunuli na dobu, kdy budou vyřešeny nejasnosti s novým plánem. Zároveň upozornil, že v mezidobí je nutné přestat přijímat jakékoli výjimky územního plánu.

„Tady jsou na stole změny na desítky, možná stovky tisíc metrů čtverečních ploch v Praze, a já jsem přesvědčený, že toto může významným způsobem nahrávat developerům," řekl Šťastný.

„Celé zastupitelstvo musí jednoznačně říct, že s výjimkou změn, které se týkají nekomerčních záležitostí - změn tramvajových tratí, metra, možná zdravotnických zařízení, školských zařízení - se nezmění metr čtverečný plochy do té doby, než nový územní plán začne platit,“ dodal.

Opoziční zastupitel za ČSSD Miroslav Poche varuje, že přerušení současného procesu může mít na město velký dopad. „Já se velmi obávám reakcí občanů a nezávislých sdružení, které podaly připomínky k původnímu návrhu územního plánu, které postupně měly být vypořádávány, a v tuto chvíli nevíme, co se s nimi stane."

„Několik tisíc je ještě nevypořádaných a všichni žadatelé nebo účastníci řízení s tím samozřejmě můžou mít velký problém, a dokonce někteří právníci varovali až před tím, že bychom mohli čelit správním žalobám,“ upozornil.

Zastupitelé Prahy diskutují o změně územního plánu, Karel Březina (vlevo) a Tomáš Hudeček | Foto: Filip Jandourek

ČSSD změnu odmítla i proto, že práce na stávajícím plánu stály téměř 250 milionů korun. Náměstek primátora za TOP 09 Tomáš Hudeček ale tvrdí, že tyto peníze stejně jako tisíce připomínek nepřijdou na zmar.

„V tříletém mezidobí je potřeba bohužel pokračovat v systému, který tady byl, a to pokud možno co nejobezřetněji. To znamená důkladně projít každou změnu a nechat zastupitelstvo hlavního města Prahy, ať o každé dílčí změně územního plánu dle zákona rozhodne. Bohužel zastavit systém ze dne na den by znamenalo, že teď by se v Praze nic nezměnilo, všechno by zůstalo naprosto zakonzervované, ale to i v případě změn, které už šest let čekají na schválení,“ uvedl.

Koaliční TOP 09 změnu obhajuje s tím, že zamezí neprůhledným a potenciálně korupčním zásahům do stávajícího plánu.

Metropolitní plán by měl rámcově vymezovat území, kde bude zeleň nebo kde se bude stavět. K tomuto plánu by pak měl být další podobný dnešnímu územnímu plánu. Oproti stávajícímu by ale měl být přehlednější a jednodušší.

Petr Sehnoutka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme