Před 15 roky smetla povodeň Troubky. O 5 let později pomohly Zálezlicím

Ničivé povodně, které zasáhly Česko před 10 lety, vyvolaly obrovskou vlnu solidarity. Mezi prvními, kdo nabídli pomoc Praze, Zálezlicím a dalším obcím na Mělnicku, byly Troubky. Tedy obec, která se sama stala symbolem povodní v roce 1997.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozlitá Vltava v rovině před soutokem s Labem u Mělníku pohltila Zálezlice, Kozárovice, Lužec… | Foto: Jan Rosenauer

Troubky do postižených oblastí poslaly peníze a dobrovolné hasiče. Obec z Přerovska tak částečně splatila pomoc, kterou sama potřebovala v roce 1997.

„Tenkrát v roce 2002 jsme vyčlenili částku 100 tisíc, kterou jsme nějakým dílem rozdělili mezi humanitární organizace a obce Metly a Zálezlice a osobně je do těchto obcí odvezli,“ vzpomíná troubecký starosta Radek Brázda a pokračuje:

„Mimo to jsme samozřejmě na základě občanů vyhlásili veřejnou finanční sbírku, ve které se opravdu vybralo poměrně dost peněz.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Jana Zemková mluvila s lidmi z Troubek a Zálezlic

Jak připomíná jeden ze zálezlických občanů, cenné byly i rady troubeckých. „Přijeli nám radit. I když dneska se chytám za hlavu, protože nám řekli, všechno vyházejte,“ vypráví muž.

Do Čech před 10 lety odjeli i dobrovolní hasiči z Troubek. Pomáhali hned na několika místech.

„V první řadě jsme byli posláni Integrovaným záchranným systémem Olomouckého kraje na výpomoc do Prahy,“ popisuje velitel hasičů Vlastimil Zatloukal.

Hasiči prý také cítili potřebu poděkovat za rok 1997. „Chtěli jet někam pomoct, takže jsem vybral lokalitu Mělnicko, obec Hořín, tam jsme byli 15 dnů. Ty pocity jsou úplně živé, připomnělo nám to Troubky v roce 1997,“ říká Zatloukal.

Každá povodeň je podle něj jiná, ale v rozsahu škod prý bylo neštěstí, které v Čechách viděl, na úrovni Troubek.

Přátelské vztahy panují mezi vesnicemi do dnes. Spojily je zkušenosti, které se z pamětí lidí hned tak nevymažou.

Jana Zemková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme