Před 40 lety spadlo u Srbské Kamenice jugoslávské letadlo

Srbská Kamenice na Děčínsku si dnes připomíná 40. výročí letecké katastrofy. Na okraj obce se 26. ledna roku 1972 zřítilo letadlo jugoslávské společnosti JAT, které mířilo ze Stockholmu do Bělehradu. Pád z výšky přes 10 kilometrů přežila jen letuška Vesna Vulovičová, 27 cestujících a členů posádky zahynulo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při havárii letadla v irském Corku zemřelo šest lidí.

Při havárii letadla v irském Corku zemřelo šest lidí. | Zdroj: ČTK

Spadlo letadlo! Zpráva se šířila 26. ledna 1972 Srbskou Kamenicí na Děčínsku rychlostí blesku a pozornost místních lidí se upínala k lesnímu svahu na okraji vesnice.

„Pár minut po 17. hodině jsem slyšel hukot letadla, jako kdyby něco létalo vzduchem – tlumené dopady. Já sem nevěděl, co to je. Až potom jsem zjistil, že to byli lidi,“ vzpomíná na tragickou událost tehdejší velitel místních hasičů Zdenko Kubík.

K výjezdu do místa neštěstí rychle svolal další dobrovolné záchranáře. „Přiběhli jsme k tomu lesu a už jsme viděli spoušť. Byly tam rozházené kusy letadla. Tak jsme vypáčili ty části, vytáhli jsme tu letušku ven, přijela sanitka a odjeli s ní okamžitě do nemocnice.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý voják Petr Jenka, který v době nehody sloužil u radaru, vzpomíná na pád jugoslávského letadla

Potom přijeli vojáci a celý prostor uzavřeli. Hasičům pomáhal i lesník Bruno Henke, který už není mezi pamětníky. Na první chvíle po neštěstí vzpomíná jeho syn Karl Heinz, kterému tehdy bylo 18 let:

„Byl jsem u kamaráda. Poslouchali jsme desky, přiběhla jeho přítelkyně a říkala: ‚Kluci, na rozcestí spadlo letadlo.‘ Tomu nikdo nejdřív nevěřil a potom jsme se tam šli taky podívat a viděli jsme ty následky.“

Srbskokamenické starostce Jitce Voglové bylo v době neštěstí pět let. „Nepamatuju si z toho nic, jen z vyprávění rodičů a obyvatel obce,“ říká.

Výročí neštěstí připomene dnešní odpolední pietní akt u pomníčku obětem letecké katastrofy.

Příčiny neštěstí jsou námětem spekulací

„Z mého pohledu to bylo takové, že jsme to letadlo zaznamenali. My jsme ho dokonce vedli určitou dobu. Zaznamenali jsme ho na území Německa, tehdejší DDR, když nám přišlo do dosahu. Několik minut jsme ho vedli. Pak došlo ke ztrátě, letadlo se neobjevilo na radaru,“ vzpomíná bývalý voják Petr Jenka, který v době nehody sloužil u radaru.

Jako jediná hláska prý tehdy skutečně přiznali zmizení letadla z radaru. Počkali další dvě minuty a když se letadlo neobjevilo, oznámili podle tehdejší metodiky jeho ztrátu.

„Až teprve potom přišlo z hlásky státu, že ho teda máme hledat. Zapojil se do toho výškoměr, který měl trochu jinačí parametry vyřazovací na tom radaru, a začal sondovat ty oblasti, kde jsme ho ztratili. Pochopitelně bezvýsledně, tím to pro nás v podstatě skončilo,“ dodává. O tragické nehodě se dozvěděl až v průběhu služby.

Dodnes se o přesných příčinách a vinících leteckého neštěstí spekuluje, přestože existuje oficiální závěr vyšetřovací komise.

Objevil se dokonce názor, že letoun mohla sestřelit československá protivzdušná obrana, s tím ovšem Jenka zásadně nesouhlasí.

„Tohle v podstatě přišlo někdy před třemi lety v tisku, to mě celkem pobouřilo. Poněvadž pakliže bylo nějaké letadlo armády ve vzduchu, tak jsme ho rozhodně měli. Tehdy nebyla letadla, která byla neviditelná na radaru,“ vysvětluje.

Před 40 lety zemřelo při letecké havárii u České Kamenice 27 lidí

Josef Suk, Nikola Bojčev, Lucie Maňourová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme