Před deseti lety získal Temelín povolení k zahájení provozu

Je tomu deset let, co jaderná elektrárna Temelín dostala povolení ke spuštění prvního bloku. Vydal ho Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Jeho předsedkyně Dana Drábová vysvětluje v Ranním interview, o jak složitý proces jde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled

Jaderná elektrárna Temelín, celkový pohled | Foto: Informační centrum JETE

„Bylo to jedno z mnoha povolení. Orgánů, kteří rozhodují o komplikované stavbě jaderné elektrárně, je celá řada. Poslední je stavební úřad,“ vysvětluje.

„Ani z naší strany to nebylo jednoduché. Musí se posoudit lokalita, jestli tam například nemůže dojít k zemětřesení, což naštěstí na našem území nemáme. Následuje povolení k výstavbě a poté se překontroluje, jestli to, co bylo v projektu, se na té lokalitě opravdu v patřičné kvalitě postavilo. Je to otázka řady let.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v Ranním interwiev Radiožurnálu

K mnohým intervencím z rakouské strany proti Temelínu Dana Drábová dodává, že dohled nad jadernou bezpečností je na celém světě odpovědností státu, který garantuje, že elektrárna všechny požadavky splňuje. Není možné zvenku diktovat, jak má elektrárna vypadat nebo zvenku zastavit provoz.

„Zároveň stát počítá s tím, že jaderné elektrárny jsou pod drobnohledem různých mezinárodních misí, které kdyby odhalily závažný nedostatek, tak by se na to reagovalo,“ dodává.

Společnost ČEZ nyní získala povolení na dalších deset let provozu prvního bloku Temelína. Podle slov Drábové při procesu, který povolení předchází, nejde o osobní kontroly úřadu v elektrárně.

„Když se spouští blok po výměně paliva, naši kontroloři spoustu věcí kontrolují na vlastní oči. Dlouhodobému povolení však předchází posuzování dokumentace, kterou ČEZ předkládal během tří let, kde dokazoval, co udělal proto, aby elektrárna splňovala nejvyšší bezpečnostní požadavky.“

Martin Mašek, Daniela Pavlíčková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme