Před pěti lety hořelo na pražském Výstavišti. Rekonstrukce začne nejdřív v roce 2015

Třetinu Průmyslového paláce na pražském výstavišti zničil před pěti lety velký požár. Pavilon v Holešovicích začal hořet 16. října 2008 krátce po 19. hodině. Požár se rozšířil z jednoho z výstavních stánků uvnitř paláce. Během okamžiku tak způsobil škodu za miliardu korun a nevyčíslitelnou škodu na historické památce. Praha kvůli tomu vedla hned několik soudních sporů s nájemcem výstaviště i s pojišťovnami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky z levého křídla Průmyslového paláce

Trosky z levého křídla Průmyslového paláce | Foto: Dana Josefová | Zdroj: Český rozhlas

Plameny, které místy šlehaly až do výšky deseti metrů, zachvátily levé křídlo Průmyslového paláce během několika málo minut. Když na místo dorazily první cisterny, byl už pavilon v jednom plameni.

„Požár by rozšířený na celé levé křídlo, už měl tendenci se rozšířit do té střední části. Propadl se strop a plechová střecha vytvořila takovou poklici a pak teprve hasiči začali hasit," vzpomíná hasičský vyšetřovatel Jiří Hošek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O budoucnosti Průmyslového paláce informovala redaktorka Evelyna Kulíšková

Oheň, který ještě před tím stačil zcela zničit levé křídlo a částečně poškodit střední část, podle vyšetřovatelů vznikl v jednom z výstavních stánků se zubařskou technikou.

„V tom stánku byla malá kuchyňka a na plotýnkách vařiče se skladovaly papírové utěrky. Byli tam nějací údržbáři a s největší pravděpodobností musel jeden z nich zavadit o ovladač plotýnky, plotýnku zapnout a do několika málo minut došlo ke vznícení toho papíru,“ popisuje nešťastnou událost Hošek.

Protože klenby a podhledy paláce jsou převážně ze dřeva a textilií, plameny se šířily velmi rychle, ve stánku navíc byly vzorky hořlavých plynů.

Hasiči na Výstavišti odklízí trosky | Foto: Dana Josefová

Policie nakonec celou věc klasifikovala jako nedbalost, vinu se ale konkrétnímu člověku prokázat nepodařilo. Hasiči ale uložili asi čtvrtmilionovou pokutu za pochybení nájemci pavilonu, firmě Incheba. Záhy se kvůli požáru začalo soudit i hlavní město.

„My jsme vedli dva pojistné spory. Jeden s pojišťovnami, ve kterém jsme krutě prohráli, neboť se ukázalo, že naši předchůdci nepojistili výstaviště ani Průmyslový palác, takže jsme přistoupili k mimosoudnímu vypořádání s pojišťovnami, které nám zaplatily 280 milionů,“ říká radní pro kulturu Václav Novotný z TOP 09.

„Druhý soudní spor vedeme s Inchebou o náhradu škody. Soud konstatoval, že máme nárok, aniž by konstatoval jakou výši," dodává radní Novotný s tím, že Praha si nechala zpracovat znalecký posudek, který počítá až s miliardovým odškodným.

Pohled na zmizelé křídlo Výstaviště | Foto: Dana Josefová

Výstaviště, které teď už podle Novotného řádnou pojistku má, čeká na kompletní rekonstrukci. Původně megalomanský třímiliardový projekt ale současní radní smetli ze stolu a počítají se skromnější variantou za asi 200 milionů. S pracemi ale může město začít nejdříve v roce 2015.

„Protože smlouva se současným nájemcem Výstaviště Inchebou končí 31. 12. 2014, a jde o to do té doby mít rozumný projekt, stavební povolení," vysvětlil Novotný.

Nového nájemce už ale Praha hledat nebude. Výstaviště, které se má stát živějším střediskem kultury, chce město provozovat samo.

Průmyslový palác po požáru levého křídla | Foto: Český rozhlas

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme