Před pěti lety ukončila textilka OP Prostějov sériovou výrobu

Pět let uplynulo ode dne, kdy skončila tradice sériové výroby oděvů ve známém OP Prostějov. Výrobky z této textilky nosilo hned několik generací lidí, a to včetně politiků, herců nebo olympioniků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlouhé řady obleků v největší podnikové prodejně. | Foto: Tomáš Adamec

„Většinu jsme tehdy šili pro Rusko. Bedny a bedny. To nás živilo. A živilo to celý stát. Byla to taková dominanta Prostějova. Takové cosi, když někdo řekl OP, tak se vybavil Prostějov,“ vzpomínala na slavné období kdysi největšího textilního podniku v zemi bývalá šička Marie Kirová.

S „ópéčkem“, jak se textilce v Prostějově říkávalo, měl hodně společného i Milan Taneček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Konec sériové výrob v OP Prostějov připomněl redaktor Filip Titlbach

„Chodil jsem tam čistit okna, když to stavěli. Nahnali nás sem jako vojáky. Když měl přijet Novotný, tak jsme to museli chodit čistit,“ líčil.

V dobách, kdy se podniku dařilo nejvíce, zaměstnával na dvanáct tisíc lidí. Obleky z Prostějova se tehdy vyvážely do celého světa.

Za kdysi úspěšnou firmou udělala v loňském červnu smutnou tečku tuna trhaviny, přes čtyři a půl tisíce rozbušek a kilometry drátů.

Finanční problémy měl podnik už v roce 2005, v dalších letech začal masivně propouštět zaměstnance a nakonec v roce 2010 zkrachoval. Konec oděvního závodu sledovala i šička Olga, která sem přijela za prací z Ukrajiny.

„Já to nemůžu popsat, je to takový pocit, jako by byla válka. Všechno to rozbili,“ popsala Olga.

„Je to jako domov, protože jsme tam pracovali, chodili jsme tam do práce každý den, už jsme ty lidi znali a kamarádili jsme s nimi – i s Čechy i s našimi holkami, Ukrajinkami,“ dodala.

Dnes je na místě, kde stály tovární haly kdysi slavného podniku, už jenom prázdná pláň.

Demolice bývalých výrobních hal OP Prostějov | Foto: Blanka Mazalová

Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme