Před smogem varují v Opavě barevné vlajky na trolejbusech

Opavské trolejbusy dnes mají neobvyklou výzdobu. Protože je ve vzduchu více prachu, než by mělo být, vyjely z vozovny s barevnými vlajkami. I když si obyvatelé na toto kuriózní smogové varování teprve zvykají, ohlas je už teď velký. Během chvíle se zpráva o rozptylových podmínkách spolehlivě roznese po celém městě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

MHD v Opavě | Foto: F. Tichý

Sto čtyřicet oranžových a červených vlajek narychlo ušily švadleny v opavské charitě. Pak už stačilo jen dokoupit držáky na trolejbusy a smogový varovný systém mohl do ulic. Nelze si ho nevšimnout.

Na zastávce u Slezského divadla v Opavě čekají dva lidé. Starší paní se podivuje, co to na vozech vlaje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před smogem varují v Opavě barevné vlajky na trolejbusech. Ohlasy na nové opatření zaznamenal reportér Martin Knitl

„Včera jsem si toho všimla, ale nevím, co to znamená. Myslela jsem si, jestli to není zase nějaká slavnost nebo stávkové hnutí,“ přemítá.

Pán stojící v ústraní už věděl. „Blbej vzduch. Já jsem se to dozvěděl, protože jsem se ptal řidiče,“ vysvětluje.

Rozhodnutí umístit vlajku na trolejbus vždy přichází z radnice. Všechno pak má na bedrech dispečer Dopravního podniku. „Z města přijde příkaz dát vlajky, zbytek je už na mě,“ potvrzuje.

Vzkazy o špatných rozptylových podmínkách bychom mohli trolejbusy polepit celé, ale takový dopad jako vlajky by to nemělo, popisuje zkušenosti z prvního ostrého testování ředitel Dopravního podniku Hynek Vojtek. „Lidé říkali: Podívej se, trolejbusy s vlaječkama, co to je, proč to je? Všichni si toho všimli.“

Obyčejný kus textilu a dřevěná hůlka, léty ošlehaná sada, zatím stále válcuje internet a varovné smogové SMS zprávy. Co je na očích v celém městě, to zkrátka funguje.

Martin Knitl, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme