Před soudem stane pět bývalých úředníků, v kauze Opencard prý Prahu připravili o desítky milionů

Před Městským soudem v Praze dnes stane pět bývalých úředníků pražského magistrátu, kteří jsou obžalovaní v kauze Opencard. Státní zástupkyně je viní z toho, že před více než pěti lety uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy. Městu tak údajně způsobili škodu za desítky milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Praha | Foto: Tomáš Adamec

Tři členové hodnoticí komise, jeden vedoucí oddělení a s nimi i bývalý šéf odboru informatiky Ivan Sejček. Těchto pět lidí stálo podle obžaloby na začátku kauzy Opencard.

„Obvinění, včetně někdejšího ředitele informatiky Magistrátu hlavního města Prahy, se těchto trestních činů měli dopustit jako osoby zodpovědné za řádný průběh veřejných zakázek v rámci realizace servisního kartového centra Opencard,“ řekla před časem Českému rozhlasu mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Radiožurnálu byla advokátka občanské sdružení ‚Veřejnost proti korupci‘ Hana Marvanová

Úředníci měli údajně uzavřít v letech 2006 a 2007 pro Prahu nevýhodné smlouvy. Zakázku na projekt servisního kartového centra přidělili společnosti Haguess, která ale podle obžaloby nesplnila podmínky zadávací dokumentace. Následně získala i další veřejné zakázky, jedna z nich měla být předražená o nejméně 67 milionů korun.

Podle některých protikorupčních organizací by ale měli být stíhaní hlavně členové někdejší pražské rady. Před rokem se k trestnímu oznámení v kauze Opencard připojilo také občanské sdružení ‚Veřejnost proti korupci‘.

„Odpovědnost za tuto zakázku by měli nést tehdejší představitelé magistrátu a hlavního města Prahy, jak státní, tak přenesené správy. To znamená mnohem výše postavené osoby, než jsou úředníci, a dále také představitelé firmy Hagess. Protože v trestním řízení je vždycky důležité, kdo se z toho obohatil, zda to byli lidé z magistrátu, anebo jestli to byla firma. Já se domnívám, že se především obohatila firma,“ uvádí advokátka sdružení ‚Veřejnost proti korupci‘ Hana Marvanová.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme