Před zápasem Bohemians se Zlínem se u stadionu strhla rvačka. Policie odvedla 15 fanoušků

V hromadnou bitku, při které zasahují těžkooděnci se psy, se může zvrhnout i zdánlivě poklidné druholigové fotbalové utkání. Dobře to vědí policisté, kteří i na méně rizikové zápasy pravidelně nasazují posily včetně psovodů nebo zásahovky. Ostražitost se vyplatila i před včerejším utkáním mezi pražskými Bohemians a Zlínem, kdy se jen kousek od stadionu ve Vršovicích strhla předem dohodnutá rvačka asi patnácti rozvášněných fanoušků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní zásah při rvačce fanoušků před fotbalovým utkáním Zlín versus Bohemians ve vršovickém Ďolíčku | Foto: Evelyna Kulíšková

Je krátce před začátkem odpoledního zápasu mezi Bohemkou a Zlínem. U stadionu ve vršovickém Ďolíčku hlídkují desítky policistů. Před hlavním vchodem se pomalu řadí i těžkooděnci se psy. Většina fanoušků domácích už sedí na tribunách, čeká se už jen na příjezd autobusu se Zlíňáky.

Vše se zdá být v pořádku, dokud ale nezačnou první fotbaloví příznivci z Moravy vystupovat z autobusu. Náhle hlášení z policejní vysílačky ve vteřině mění situaci.

Jen pár metrů od vchodu do stadionu se v parku strhla zřejmě předem dohodnutá rvačka fanoušků.

„Myslím, že to vyprovokoval jeden z domácích. Dal jednomu ránu a celé se to strhlo. Byla to velká bitka, ale během 30 vteřin byli dole, policajti to zvládli luxusně,“ popisuje šarvátku jeden z kolemjdoucích, který ještě stihl přes rváči uskočit na chodník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rvačce fotbalových chuligánů a zásahu policie proti nim přihlížela a ve Vršovicích natáčela Evelýna Kulíšková

„Černooděnci zajistili zhruba deset fanoušků Zlína, kteří vyvolávali nepokoje a budili veřejné pohoršení. V tuto chvíli jsou podezřelí z přestupku proti veřejnému pořádku,“ vysvětlil jeden ze zasahujících policistů Vlastimil Pilař.

Nakonec patnáct zlínských a jeden z fanoušků Bohemians leží v kruhu těžkooděnců na zemi a čekají na eskortu.

„Šli jsme na stadion, jeden Bohemák šel kolem nás a napadl nás. Příslušníci Policie České republiky na nás hned naskákali a svalili nás na zem,“ stěžuje si jeden z chuligánů.

Stejně jako ostatní mladíci bude celou věc vysvětlovat ještě na místním policejním oddělení. Všichni pak zřejmě dostanou pokutu a večeru si už moc neužijí.

„Neříkám, že už nic nehrozí, ale ty úkony, které s nimi budeme provádět, to znamená, že se musí napsat totožnost, vyslechnout a všechno, zabere tolik času, že většinou se už všichni fanoušci rozejdou a je po zápase. Může to trvat tři nebo čtyři hodiny, než to s nimi skončíme. To už jim odjedou i vlaky,“ říká velitel zásahovky Petr Novák s tím, že podobné menší šarvátky nejsou až tak neobvyklé. Spíše jde o to, často předem domluvné strkanice včas zastavit.

Policisté se proto důkladně připravují na každý zápas, byť třeba není hlášený jako vyloženě rizikový.

„Policie se podívá na stránky klubů fanoušků, jaká je atmosféra v klubu. Záleží také, na kterém místě se ten klub v tabulce nachází. Když půjde o sestupová místa, je samozřejmě nálada fanoušků jiná, než když se bojuje o titul. Jinak policie má svoji poznatkovou základnu, zná i ty problémové fanoušky. Podle toho se vždy opatření připravuje,“ dodal šéf čtvrtého policejního obvodu Ludvík Procházka.

Podle vyhodnocení rizika pak u stadionu na pořádek většinou dohlíží 50 až 150 policistů včetně psovodů, zásahovky nebo těžkooděnců.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme