Předlužených lidí přibývá. Pomáhá jim i poradna pro dlužníky v Hradci Králové

V minulém roce nařídily soudy v celé zemi 820 tisíc exekucí. Lidí, kteří například nezvládají splácet dluhy nebo mají jiné finanční problémy, přibývá i na východě Čech. Obrátit se přitom můžou bezplatně a anonymně na občanské poradny, které jim pomůžou. Jednou z nich je i občanské poradenské středisko v Hradci Králové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce

Dluhy - exekuce | Foto: Ladislav Bába

Telefon v kanceláři ve Veverkově ulici zvoní stále častěji. Poradkyně Martina Halenková odhaduje, že týdně se na poradenské středisko obrací kolem dvou desítek lidí týdně. Přitom do problémů se může dostat každý, bez ohledu na pohlaví, věk, vzdělání, nebo měsíční příjmy.

„Nejčastěji je to asi tím, že si vezmou nějakou nevinnou půjčku na něco, co nutně potřebují, nebo si myslí, že potřebují. Půjčku většinou nějakou dobu i splácí, ale pak se stane nějaká životní událost, přijdou třeba o zaměstnání nebo se jim narodí dítě. Tím se dostávají do kolotoče půjček. Půjčí si, aby splatili první půjčku, kde už jim věřitel vyhrožuje,“ vysvětluje Halenková.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Občanském poradenském středisku v Hradci Králové natáčel Jiří Fremuth

Důležité je problém hned řešit a nečekat, až u dveří zazvoní exekutor. Na poradnu se lze obrátit telefonicky, elektronickou poštou nebo si sjednat osobní schůzku.

„Nejčerstvější případ, který se u nás opakuje, je, že dlužník přijde v momentě, kdy už má olepené věci od exekutory a čeká zázrak od naší poradny. V takovém případě už samozřejmě není co poradit. Vždy je lepší přijít dříve,“ pokračuje poradkyně.

V Hradci Králové pracují podobné poradny tři a další nabízí pomoc v Náchodě, Jičíně, nebo Rychnově nad Kněžnou. Poradkyně Martina Halenková připomíná, že vše probíhá zdarma a anonymně:

„Postupů zase tolik není. Buď je možné řešení s bankou, kde je někdy možné vyjednat ještě nějaké spojení půjček, případně si s věřiteli vyjednat třeba nižší splátky. Což ale většina našich dlužníků již nemůže, protože jsou už v té horší situaci, kdy jim chodí upomínky. Potom pracujeme na rodinném rozpočtu, snažíme se obeslat věřitele, kde jim vysvětlí svoji situaci, snaží se jim nabídnout nižší splátky. Když nefunguje ani to, přistupujeme i k variantě osobního bankrotu.“

Martina Halenková připomíná, že Občanské poradenské středisko radí v celkem 18 oblastech:

„Kromě dluhové problematiky jsou to nejčastěji rodinné problémy, jako rozvody, svěření dětí do péče, výživné. Potom problematika pracovního práva, vymáhání dlužné mzdy, a také problematika bydlení nebo spotřebitelské problémy. Je pravda, že problémy jdou ruku v ruce, když je to dluhový klient, nemá většinou problémy jen s dluhy.“

Poradna v hradecké Veverkově ulici nabízí také dětský koutek, a není proto problém přijít i s dětmi.

Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme