Přednáška v Sezimově Ústí se bude věnovat roli prezidenta Beneše při 'Vítězném únoru'

V Sezimově Ústí na Táborsku mohou dnes zájemci navštívit přednášku o bývalém československém prezidentovi Edvardu Benešovi a jeho roli při takzvaném Vítězném únoru, komunistickém puči v roce 1948. Přednáška se bude věnovat i prezidentově manželce Haně Benešové, například tomu, jak na ni nazírala pozdější komunistická propaganda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E. Beneš čte projev | Foto: Archiv ČRo

„Ukážeme si roli tohoto politika v únoru 1948 a budeme se tázat po vzoru slavné eseje Ferdinanda Peroutky: Byl Edvard Beneš vinen?“ nastínil historik husitského muzea Richard Vlasák, který přednášku připravil.

Přednáška by se měla věnovat kontroverzním otázkám – jaká byla Benešova role při převratu, zda měl politik plán B, či co pro vítězství demokracie dělali jeho spojenci.

„Pokusíme se ukázat tento příběh i na roli Hany Benešové, protože v té produkci filmů ze sedmdesátých a osmdesátých let, které jsou poznamenány dobovým územ a dobovými představami, tak tam prostě Hana Benešová hraje určitou úlohu a my si prostě tuto úlohu v té propagandě chceme také připomenout,“ doplnil Vlasák.

Podotkl, že zároveň budou připraveny i dobové předměty.

Přednáška s názvem 'Byl Edvard Beneš vinen? Benešovi a Vítězný únor' začíná v půl šesté večer v Památníku Dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí, vstupné je zdarma.

Jan Kopřiva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme