Přední Výtoň se náhle rozrostla o 17 obyvatel, a to krátce před obecními volbami

V Přední Výtoni na Lipensku náhle přibylo 17 nových obyvatel. To je na tak malou obec nezvyklé. Protože tam v sobotu lidé budou volit nové zastupitele, objevuje se podezření, že za přílivem nově přihlášených je snaha volby ovlivnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„To se opravdu nedá nazvat jinak, než účelovým přihlášením,“ říká bývalá starostka Přední Výtoně Regina Houšková ze Sdružení nezávislých kandidátů. V této věci má jasno.

V její kanceláři je už připravená volební urna. Právě sobotní volby jsou podle ní důvodem, proč se někteří lidé přihlásili ve Výtoni k trvalému pobytu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Krátce před obecními volbami přibylo v Přední Výtoni na Lipensku 17 obyvatel. Důvody zajímaly Jitku Cibulovou Vokatou

„Rozhodně se domnívám, že chtějí někoho podpořit. Není důvod, aby se ti občané přihlašovali zrovna 14 dnů před volbami, i kdyby tu nemovitost tady měli nějakou dobu.“

„Protože si rovnou třeba nahlašovali korespondenční adresu do místa svého původního trvalého bydliště. Takže už rovnou věděli, že se tady ani nebudou zdržovat,“ argumentuje Houšková.

Ve hře může být změna územního plánu

Jedním z nových stálých obyvatel Přední Výtoně je Stanislav Pazderník. V této obci na pravém břehu Lipenského jezera má už 40 let chalupu, která je pro něj druhým domovem. Proto mu osud obce není lhostejný.

„Není nám lhostejný vývoj ze strany vedení obce, zvláště v souvislosti s chystanou změnou územního plánu. Tato změna v sobě nese zástavbu pobřeží Lipna rodinnými domy v místech, která mají velkou estetickou a přírodní hodnotu a dotýkají se ochrany krajinného rázu i ochrany dřevin rostoucích mimo les.“

„Myslíme si, že náš hlas občanů s trvalým bydlištěm v Přední Výtoni bude mít větší váhu než hlas lidí, kteří se tam jezdí přes víkendy pravidelně rekreovat,“ míní Pazderník.

Pokud má obec pochybnosti, že se někdo před volbami hlásí k trvalému pobytu účelově, může takového člověka vyškrtnout ze seznamu voličů.

To se ale v Přední Výtoni nestalo. Vysvětlení má Regina Houšková, která je v současnosti pověřená vedením obce.

„Domnívám se, že by to bylo zdlouhavé, že bych já, nebo někdo z mých nástupců, strávila opět drahocenný čas někde u soudu. Myslím, že je demokratičtější, aby si rozhodli voliči. I když si myslím, že se přihlásili účelově.“

Obyvatelé Přední Výtoně půjdou k volbám v sobotu mezi 7. a 22. hodinou. Jak volby dopadly, bude jasné po 23. hodině.


Zvětšit mapu

Jitka Cibulová Vokatá, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme