Předvolební debata v Horním Jiřetíně byla hlavně o osudu obce

Hlavním tématem středeční předvolební debaty Martina Veselovského byl osud Horního Jiřetína a Černic na Mostecku, které zatím chrání před postupem povrchového dolu limity těžby. Klání čtyř lídrů politických stran přihlíželo kolem padesáti lidí, jen necelou polovinu ale tvořili starousedlíci. Názory si totiž přijeli poslechnout i politici z okolních měst. Někteří lidé odcházeli spokojení, jiní zase zklamaní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební diskuse s Martinem Veselovským v Horním Jiřetíně | Foto: Tomáš Adamec

„Nic nového jsem se nedozvěděl,“ řekl po debatě jeden z diváků. Jiný byl ale s obsahem spokojený. „Moji zvědavost to uspokojilo. Jsem určitě proti likvidaci Jiřetína, proti bourání. Budu jednat sám za sebe a budu jednat do krajního konce,“ svěřil se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předvolební debatu v Horním Jiřetíně sledovala také redaktorka Eva Holá.

Trnem v očích mnohých obyvatel Horního Jiřetína a Černic je sdružení Dialog, zastoupené Petrem Leichnerem, které sice nesouhlasí s prolomením limitů, ale s těžaři chce už nyní vyjednat co nejvýhodnější podmínky pro případ, že by se tu v budoucnu těžilo.

„To, jestli se bude pokračovat v těžbě nebo nebude, není naše otázka.To se rozhodne někde úplně jinde a bez nás. My chceme být na tuto eventualitu připraveni a pro naše občany zajistit to nejlepší,“ řekl Leichner.

Hornojiřetínský starosta Branko Glavica, který je nezávislým kandidátem, sice připustil, že se jednání s těžaři nevyhýbá, na druhou stranu je ale přesvědčený, že mluvit o jakémkoli odškodnění je předčasné. Současná vláda totiž deklarovala, že limity těžby prolomit nechce.

„Zatím nám to garantuje, tak si myslím, že slovo dodrží,“ podotkl Glavica. Stejný názor má i místostarosta, který zastupuje Zelené, Vladimír Buřt. „V tomto smyslu vládě věřím, ale je velmi důležité, aby naplnila také ostatní části slibu. A to promítnutí nepotřebnosti uhlí za limity do státní energetické koncepce a zejména, aby hnula s horním zákonem.“

Horní Jiřetín chce před těžbou ochránit i kandidátka komunistické strany Anna Kratochvílová. I ona věří, že vláda nebude chtít uhlí vytěžit. „Zatím jim věřím, ale bylo by dobře, aby nás mohli opravdu ujistit, že to tak bude. Myslím si, že nás budou podporovat,“ uzavřela Kratochvílová.

Eva Holá, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme