Přehlídky středních škol a učilišť pomáhají žákům s dalším směřováním

Žáci devátých tříd se právě v tomto období rozhodují, kam po základní škole. Vybrat si v 15 letech povolání na celý život není lehký úkol, dětem ale mohou jejich výběr usnadnit tradiční přehlídky středních škol a učilišť, které na podzim postupně hostí téměř všechna větší středočeská města. ‚Burza‘ škol se dnes koná i v kolínském městském společenském domě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Zdánlivě to na kolínské přehlídce může připomínat jakési tržiště. Zástupci jednotlivých škol se totiž snaží přesvědčit žáky devátých tříd, že právě jejich vzdělávací obory jsou zcela určitě široko daleko těmi nejlepšími.

A je z čeho vybírat. Na veletrhu má zastoupení přes 70 středních škol, učilišť a také gymnázií. Deváťačka Irena přijela do Kolína z nedaleké Velimi. Už dopředu měla jasno, po jakých školách se v městském společenském domě porozhlédnout:

„Mě zajímá cestovní ruch, manažerství a tyhlety věci. Baví mě mluvit, někomu něco vysvětlovat, chtěla bych být jednou manažer,“ popisuje. Střední školy a učiliště už několik let soutěží v Kolíně o zájem školáků současně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na přehlídce střední škol a učilišť v Kolíně natáčel reportér Michal Trnka

„Chceme umožnit i učilištím, která jsou na vzdělávacím trhu znevýhodněná, aby mohla zabojovat o studenta, respektive o učně, ve stejném prostoru a době jako školy, které poskytují maturitní obory,“ vysvětluje hlavní organizátorka Denisa Bílá.

Kolínská přehlídka škol letos otevřela své brány už po dvacáté. Každý rok je přitom znát, že vystavovatelé bojují o přízeň dětí s větší a větší vervou. Proto ani letos nechybí různé praktické ukázky, které deváťáky zaujmou a hlavně udrží jejich pozornost.

„Ať už jsou to právě švadleny nebo módní návrhářky, které jsou tady s módní přehlídkou, budoucí strážci zákona, barmanská show a tak dále,“ vyjmenovává Bílá.

Učiliště se snaží držet krok

Už delší dobu platí, že děti upřednostňují obory zakončené maturitní zkouškou před pestrou nabídkou nejrůznějších řemesel. To se ale pochopitelně učiliště snaží změnit a přizpůsobit se aktuálnímu zájmu deváťáků. Třeba jedna z kutnohorských škol přišla proto s jakousi kombinovanou nabídkou.

„Druhým rokem nabízíme obor, kde kromě maturity mají i možnost ve třetím ročníku udělat výuční list, je to obor mechanik-elektrotechnik,“ říká zástupce ředitele kutnohorské Střední školy řemesel Josef Vavřinec.

Na přehlídce škol najdou pomoc i děti, které zatím nevědí, kam dál po základní škole. Poradit jim mohou třeba odborníci z informačního a poradenského střediska pro volbu povolání, které je součástí úřadu práce.

„Nejdříve ho samozřejmě zpovídáme čili je to individuální klasický pohovor, a potom následují nějaké zájmové testy, případně i psychologické testy. Vyjde určité zaměření. Samozřejmě je důležité, jaké je zázemí rodiny, co je pro to schopna udělat, a jakou mají oni sami představu. Takže je to spíše o nasměrování, výběr si dělá dítě samo,“ objasňuje kolínská poradkyně pro volbu povolání Ivana Milichovská.

Kolínskou přehlídku škol hostí tamní městský společenský dům do 17 hodin.

Michal Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme