Přehrada Hracholusky má nově upravený bezpečnostní přeliv, zadrží tak víc vody

Největší nádrž v Plzeňském kraji má novou klapku bezpečnostního přelivu. Je o půl metru vyšší než ta původní a umožňuje lepší manipulaci při jakémkoliv průtoku. Desetimilionová investice zvýší ochranu před případnými povodněmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přehrada Hracholusky | Foto: David Havlena

Díky nové klapce mohou vodohospodáři v přehradě zadržet o dva miliony kubíků vody více než dosud a maximální odtok z nádrže pozdržet.

„Teď je tu nová klapka, metr a půl vysoká, technicky upravená tak, aby s ní šlo manipulovat do průtoku. To znamená, že když jde přes klapku půlmetrový paprsek, tak můžeme bezpečně přizdvihovat tak, aby byl odtok pořád stejný a nestoupal,“ říká Zbyněk Folk z plzeňské pobočky Povodí Vltavy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové úpravě bezpečnostního přelivu Hracholuské přehrady natáčela Monika Zettlová

Nová klapka výrazně pomůže při krátké přívalové vlně, čím je povodeň extrémnější, tím je efekt menší. Kdyby se ale například opakoval leden 2011, kdy přehrada čelila zatím nejhorší povodni, vydržela by kontrola nad odtokem o zhruba tři hodiny déle než tehdy.

„S touto novou klapkou by došlo ke snížení celkového kulminačního odtoku asi o 15 až 25 procent. Je to poměrně významné zlepšení oproti původnímu stavu,“ doplňuje vedoucí dispečinku plzeňské pobočky Povodí Vltavy Petr Vicenda.

Klapka se ovládá ze strojovny, než se celá zvedne, trvá to čtyři minuty. Přišla na 6 milionů korun, s přidruženou prací se jednalo celkem o více než desetimilionovou investici.

„Když to srovnáme s efektem, kdy by se podobný retenční prostor pro zadržení povodňové vlny měl vytvořit někde v povodí, tak by to znamenalo náklady možná i v miliardách korun, protože by to znamenalo vybudování nové přehrady. Poměr cena výkon je u tohoto zařízení skutečně velký,“ vysvětluje Petr Vicenda.

Jednou z nejvíce postižených obcí povodní v lednu 2011 byla obec pod přehradou Bděněves. Starosta Josef Šmíd teď věří, že nová úprava bezpečnostního přelivu obec před povodní lépe ochrání.

„Regulace odtoku vody by měla být lepší, voda by se měla déle zadržovat než v roce 2011.“ Obec by tak získala více času a mohla by se na povodňovou vlnu lépe připravit.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme