Premiér chce prověřit rozhodnutí soudu v případě útočnice ve Žďáru nad Sázavou

Po útoku na obchodní škole ve Žďáru nad Sázavou chce premiér Bohuslav Sobotka prověřit práci soudu, který změnil schizofrenní ženě ústavní léčbu na ambulantní. 26letá žena z Ostravska už před dvěma lety ohrožovala nožem vychovatelku v Havířově. Žďár nad Sázavou i zmíněnou školu si pro svůj útok vybrala náhodou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Střední škole obchodní a služeb ve Žďáru nad Sázavou napadla 26letá žena několik studentů

Na Střední škole obchodní a služeb ve Žďáru nad Sázavou napadla 26letá žena několik studentů | Zdroj: ČTK

Dnes útočnice na Vysočině pobodala tři studenty a jednoho policistu. 16letý mladík zemřel. Podle Sobotky by mělo ministerstvo spravedlnosti zkontrolovat rozhodnutí soudu. Řekl to v České televizi.

„Já myslím, že je potřeba prověřit postup soudů, prověřit i znalecké posudky, stanovisko zdravotnického zařízení, které muselo být k dispozici pro příslušné rozhodnutí soudu,“ uvedl Sobotka. „A na základě této kontroly ministerstva spravedlnosti by podle mého názoru měla být stanovena určitá doporučení, jak postupovat dál,“ doplnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tragédii ve Žďáru nad Sázavou mluví starostka města, místopředseda opavského okresního soudu a psychiatr

Zda se tragédii dalo zabránit, se ptají i lidé ve Žďáře nad Sázavou. „Budeme se ptát, jak je možné, že daná osoba, která už měla takovýto pokus za sebou, se mohla dostat na svobodu,“ říká starostka města Dagmar Zvěřinová z ČSSD.

„Kdo dal posudky a kdo nese osobní odpovědnost za to, že mohla opustit zařízení, kde byla uzavřena. Jak to, že soudce na základě těchto posudků pustil danou osobu na svobodu. Evidentně zdravá nebyla. Jak vysvětlíme, že systém selhal – a kdo za to konkrétně ponese odpovědnost,“ doplňuje.

Zabránit tomu, aby se žena do budovy školy dostala, se ale podle ní nedalo. „Analyzovali jsme to s řediteli škol, městskou i státní policií. Ale pokud je benevolence u studentů, bohužel k tomu může dojít. Policie odpovídá, že zabránit se tomu v podstatě nedá. Pokud se tam jedinec chce dostat, tak se tam dostane,“ konstatuje starostka.

Režim ve žďárských školách se zpřísní

„Udělali jsme zostřená opatření ve žďárských školách, nabádáme rodiče, aby je tolerovali. Školy budou uzavřené, nebude takový volný přístup rodičů jako dosud. Bude to velmi nepraktické, ale nedá se nic dělat,“ uzavírá.

Žena, která dnes útočila právě ve Žďáru, už podle dostupných informací útočila před dvěma lety ve škole v Havířově. Před soudem ale tehdy neskončila. Kvůli psychické poruše skončila v psychiatrické léčebně v Opavě. Tam byla až do letošního února.

Opavský okresní soud potom na návrh lékařů povolil, aby ústavní léčbu mohla vyměnit za ambulantní. „Návrh na změnu ústavní ochranné léčby na ambulantní léčbu, podala 17. ledna 2014 Psychiatrická nemocnice,“ potvrzuje místopředseda soudu Jaroslav Khul.

Ve Žďáru nad Sázavou zřejmě útočila stejná žena jako předloni v Havířově

Číst článek

„Z tohoto návrhu se dočítáme, že od března 2013 je pacientka dlouhodobě v otevřeném rehabilitačním režimu, bez známek nemoci, spolupracující, v průběhu psychoterapie pochopila svou nemoc, cítila lítost ze spáchaného skutku a po částečném uvolnění režimu zvládala i víkendové dovolenky,“ pokračuje a dodává:

„Rozhodla se i k abstinenci. Z těchto důvodů shledala Psychiatrická nemocnice léčbu dostatečnou a prosí o její převedení na ambulantní formu, aby mohla pokračovat v dalších rehabilitačních programech v domácím prostředí.“

Návrh je podle Khula jednoznačný, proto rozhodujícímu soudci stačil. Ošetřující lékař byl prý navíc vyslechnut u veřejného zasedání a ústavní léčba podle něj splnila svůj účel.
Ministerstvo spravedlnosti chce diskutovat o tom, zda soudy nemají mít povinnost vyžádat si dva znalecké posudky při propouštění lidí z nařízené léčby. Soudy si mohou více znaleckých posudků vyžádat už teď, dělají to ale jen v případě pochybností.

Útočnice ve škole ve Žďáru nad Sázavou pobodala tři studenty, jeden zemřel

Číst článek

„Myslím, že většina přeměn z ústavní na ambulantní formu je bezproblémová a v nějaké logické souslednosti. Mělo by to být vyhrazeno pro vážnější poruchy a vážnější trestné činy,“ domnívá se Martin Hollý, předseda České psychiatrické společnosti a ředitel Psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích.

„Jeden z nejvýznamnějších faktorů další agrese je agrese předchozí. Nikdo z nás není jasnovidec, vždy bychom měli počítat s nějakým rizikem. Proto ta léčba není zrušena, ale změněna ve své formě. Zdravotní stav má být posuzován při ambulantní léčbě opakovaně a vždy je možné pacienta převést zpět do ústavní formy, která společnost samozřejmě chrání víc,“ shrnuje.

Helena Šulcová, Pavla Firbacherová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme