Přeřídit hodiny na pražském orloji je snadné. Stroj se lidským časem neřídí

V noci se posunul čas o hodinu dopředu. Přeřídit ručičky na náramkových hodinkách je hračka, stejně jako změnit údaje na telefonu. Jak se ale posouvá čas třeba na pražském orloji? Je to jednodušší, než by se mohlo zdát.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orloj, Staroměstské náměstí, Praha 1

Orloj, Staroměstské náměstí, Praha 1 | Foto: Khalil Baalbaki

Kolečka se roztáčejí, kladky se povolují a v oknech se davům přihlížejících turistů zjevují apoštolové. Je osm hodin večer a restaurátor věžních hodin, pan Petr Skála, se uvnitř orloje připravuje na přeřízení času ze zimního na letní. Přední ciferník s ručičkami však není vůbec potřeba měnit.

„To je atronomický přístroj, ten pořád musí jít podle přírody, ne podle toho, jaký my si vymyslíme, že je čas. A jenom se přeřídí ty ciferníky na boku. To jsou takové ty světelné ciferníky, které ukazují občanský čas. A pak se přesouvá trochu čas, který je vyhrazen chodu apoštolů,“ vysvětluje Skála a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Seřizování hodin na pražském orloji přihlížela redaktorka Anna Königsmarková

„Apoštolové jsou vždycky od devíti hodin ráno do jedenácti hodin večer, takže se i to dodržuje v tom letním čase. Takže teď tady povolím jen takový aretační šroubeček, to je spojka, která propojuje hřídel, která vede k těm dolním ciferníkům, a jednoduše ji teď otočím o 360 stupňů. Je to hotový."

Ještě je třeba přehodit chod apoštolů. „To je taky velmi rychlé. To se tady taky jenom povolí takový šroubeček malinkatý, uvolní se ta bačka, posune se z jedné značky na druhou a opět se utáhne aretační šroub a můžeme jít domů,“ konstatuje Skála.

Ve dvě hodiny ráno začal v celé Evropské unii včetně Česka platit letní čas

Číst článek

A apoštolové budou bez komplikací opět chodit přesně podle řádu. Celá operace tak netrvala déle než dvě minuty. Pražský orloj je podle Petra Skály ve skvělé formě. Každých deset let prochází revizí. Ta nejbližší ho čeká za dva roky, kdy se v dílně kompletně rozebere a očištěný se vrátí na své místo.

Anna Königsmarková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme