Přerov otevřel po 67 letech Tyršův most. Původní odstřelili ustupující nacisté

Přerované mají nový most přes řeku Bečvu. Dokončení a otevření Tyršova mostu se podařilo naplánovat přesně na den, kdy původní most v roce 1945 vyhodili do povětří němečtí vojáci. Stavba nové přerovské dominanty přinesla také unikátní archeologické nálezy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový Tyršův most v Přerově

Nový Tyršův most v Přerově | Zdroj: ČTK

V místech, kde se most stavěl, se našly základy renesančního kostela Jednoty bratrské, ve kterém působily takové osobnosti jako Jan Blahoslav a Jan Amos Komenský.

Ředitel Muzea Komenského v Přerově je přesvědčen, že se jedná o další doklad, že se most nachází na výsostném historickém místě. „Most se nachází v místech, kde se nacházel původní brod a spojoval dvě významné lokality, významné naleziště Předmostí u Přerova a takzvaný Přerovský kopec, místo dnešního Horního náměstí,“ dodává.

Přípravy stavby nového mostu byly složité a trvaly několik volebních období. Hledaly se potřebné peníze i vhodný architektonický návrh. Ke slavnostnímu přestřižení pásky u mostu za 120 milionů korun nakonec došlo krátce před půl jedenáctou.

Své zastánce měla i replika původního mostu z roku 1903, vůbec prvního železobetonového mostu na území Rakousko-Uherska. Patřil mezi ně i Radim Zapletal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vznik nového mostu přibližuje reportérka ČRo Jana Zemková

„Součástí přerovské architektury byl secesní most. Ve své době to byl pionýrský počin, takový praotec všech železobetonových mostů v českých zemích. Dneska jich tady jsou tisíce a tento byl prakticky ze všech úplně první,“ obhajuje svoje stanovisko Radim Zapletal.

Replika neprošla. Stejný osud čekal i návrh, který si vybrali sami Přerované. Vadil totiž ornitologům, kteří tvrdili, že by se o ocelová lana konstrukce mohli zraňovat vodní práci.

Dnes tedy mají Přerované nový most podle návrhů architektky Aleny Šrámkové. Stavbu z počátku 20. století připomíná už jen původní Tyršův sloup. Mezi nové sochařské prvky patří bronzový pták a symbol města zubr. Stavba má i další zvláštnost: ornitologové prosadili, aby na spodní straně konstrukce vznikla umělá vlaštovčí hnízda.

„S tím, že by tady pod mostem v těch dutinách měly sídlit vlaštovky. Tuhletu raritu má,“ říká stavbyvedoucí Tyršova mostu Zdeněk Šrámek. „Řekl bych, že je to vlastně takové svým způsobem umělecké dílo, protože je ozdoben těmi sochami,“ myslí si.

Otevření nového Tyršova mostu si nenechala ujít zhruba tisícovka Přerovanů „Já jsem 39. ročník, takže kdysi jako malá holka autobusem, takovým ještě tím malým, jsme tady jeli. Po té válce najednou už most nebyl. Ale líbí se mi a hlavně, že tady zůstaly po tom původním Tyršově mostě ty sloupy,“ chválí stavbu pamětnice. Jiné se na mostě nelíbí ozdobné betonové stromy.

Jana Zemková, Marína Dvořáková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme