Přerovská radnice chce pomoci při výkupech pozemků na dostavbu dálnice

Více než polovinu pozemků stále zbývá vykoupit pro dostavbu dálnice D1 z Říkovic do Přerova. Urychlit dlouho slibovanou stavbu chce i přerovská radnice. Státu chce pomáhat třeba při jednáních s vlastníky pozemků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba dálnice (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Na spojení dálnice D1 s městem se čeká už několik let. Ani dnes není jisté, kdy se začne stavět. Zatím se státu podařilo vykoupit 48 procent pozemků. S těmi ostatními má pomoci přerovská radnice.

„Pomůžeme ve všem, kde je to možné. Nabízíme, že je svoláme, poskytneme na to prostory, budeme s nimi předběžně vyjednávat o cenách a o termínech prodeje,“ potvrdil náměstek primátora z hnutí ANO Pavel Košutek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dostavbu dálnice D1 z Říkovic do Přerova se zajímala Jana Zemková

„Na dálnici v úseku Říkovice-Přerov máme platné územní rozhodnutí vydané v roce 2006. S ŘSD jsme se dopracovali po změně zákona 416 k výpočtu výkupních cen a jsme přesvědčeni, že jsou pro občany velmi příznivé,“ dodává Antonín Prachař z Hnutí ANO, který Přerov zastupuje v otázkách dopravních staveb na území města.

Pozemky, které je potřeba vykoupit, se nacházejí v katastru pěti obcí. Patří k nim i Horní Moštěnice.

„Je to kolem 50 občanů a i obec tam má nějaké pozemky, které se budou vykupovat,“ říká starosta ze Sdružení nezávislých kandidátů Vladimír Martínek.

I když by se zdálo, že Horní Moštěnice, které mají obchvat, na dostavbu dálnice tolik nespěchají, opak je pravdou.

„Spousta nákladních vozidel, aby se vyhnula mýtné bráně, nám projíždí přes obec. Děláme si velké naděje, že jakmile se vybuduje dálnice Říkovice-Přerov, tak tyto problémy nebudou,“ věří starosta Martínek.

Druhou částí chybějící dálnice D1 je asi 14kilometrový úsek z Přerova do Lipníku nad Bečvou. V tomto případě jsou přípravy mnohem dál a předpokládá se, že ještě letos by stavba mohla začít.

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme