Přes 3 tisíce lidí podepsalo petici proti výstavbě zvířecího krematoria na Zličíně

Lidé z pražského Zličína protestují proti stavbě zvířecího krematoria. V blízkosti obytné zástavby a dětského hřiště ho plánuje vybudovat soukromá firma. V areálu má být obřadní síň, tři spalovací zařízení a hřbitov. Petici proti záměru podepsalo přes tři tisíce lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jezevčík | Foto: Fotobanka stock.xchng

Protestní dopis donesli zástupci petičního výboru minulý týden na úřad magistrátu. Proti myšlence zvířecího krematoria v podstatě nic nemají, jen je pro ně nepřijatelné, aby bylo v blízkosti dětských hřišť a sídliště.

„Určitě to vnímáme, že je to potřebná budova, respektive potřebný komplex, který bude zajišťovat nějakou službu, ale nemyslím si, že by to bylo vhodné umístit právě do této předmětné lokality," vysvětluje za nespokojené občany Josef Sklenička.

Přehrát

00:00 / 00:00

O petici obyvatel Zličína se zajímala redaktorka Anna Königsmarková

Protestní akci podporuje také starostka městské části Praha-Zličín Marta Koropecká: „Záměr vybudovat pietní park pro uhynulá zvířata s domácích chovů považuje městská část za zcela absurdní, šokující a nevhodný pro umístění do stávajícího prostředí."

Zvířecí hřbitov v těsném sousedství parku Na Prameništi má mít rozlohu o ploše 14 500 metrů čtverečních. „Mělo by se to vlastně skládat z pietního parku, měla by tam být umístěná rozptylová loučka, samotné zvířecí krematorium čili spalovna a další místa jako pohřebiště pro jednotlivé kusy zvířat."

Magistrát se musí vyjádřit do 30 dnů

Vedení společnosti BENEFIT Development se rozhodlo do doby podání žádosti o vydání územního rozhodnutí, které bude spojeno také s dokumentací vlivu záměru na životní prostředí, neposkytovat žádná stanoviska ani vyjádření.

Podle předsedy představenstva Aloise Mikuláška bude plánovaná stavba v souladu s platnou legislativou a společnost je připravena reagovat na připomínky obyvatel. Josef Sklenička ze Zličína doufá, že do diskuze zasáhne i magistrát.

„My doufáme, že kompetentní orgány budou celou věc posuzovat z odborného hlediska. Věříme v to, že zohlední právě ten rozlehlý pozemek, který je složen jak ze zeleně, tak by se na něm měly nacházet určité vodohospodářské objekty. Takže i z tohoto titulu, že by se tam mělo jednat i o určité ochranné pásmo, tak věříme, že právě odbor životního prostředí by na toto měl reagovat," dodává Sklenička.

Úřad pražského magistrátu se k petici obyvatel Zličína musí vyjádřit do třiceti dnů.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme